Dogovor je postignut bez financijskog tereta za Greenpeace, ali uz dugoročne obveze prema Shellu.
Naftna kompanija Shell riješila je višemilijunski sudski spor s ekološkom grupom Greenpeace, pokrenut zbog penjanja na platformu prošle godine tijekom jednog od Greenpeaceovih prosvjeda, piše Splash247.com.
Shell je u početku tražio 2,1 milijun dolara odštete, no kasnije je smanjio zahtjev na 1 milijun dolara, uz plan da potroši dodatnih 10 milijuna dolara na pravne troškove koje bi Greenpeace morao podmiriti u slučaju gubitka spora. Greenpeace je naveo da bi takav financijski udarac predstavljao jednu od najvećih prijetnji u njegovih 45 godina postojanja.
Prema konačnom dogovoru, Greenpeace neće prihvatiti odgovornost niti platiti Shellu bilo kakav iznos. Međutim, grupa će donirat 383.000 dolara Kraljevskom nacionalnom institutu za spašavanje na moru (RNLI).
Uz to, Greenpeace je potpisao pravno obvezujući sporazum s Shell UK-om i Visokim sudom, kojim se obvezuje da neće provoditi slične akcije na ili u blizini ključnih naftnih i plinskih platformi u Sjevernom moru tijekom idućih pet do deset godina.
Ekološka grupa je izjavila da su četiri navedena mjesta većinom iscrpljena polja te da nisu planirali provoditi akcije tamo. Ipak, Greenpeace je naglasio da će nastaviti kampanje protiv Shella, uključujući one u Sjevernom moru.
Shell je izrazio zadovoljstvo ishodom jer će novac biti doniran u svrhe sigurnosti na moru. Glasnogovornik Shella izjavio je da pravo na prosvjed nikada nije bilo dovedeno u pitanje, već da se radilo o ilegalnom penjanju koje je sudac opisao kao “ugrožavanje života aktivista i posredno posade“.
Greenpeace, s druge strane, vjeruje da je tužba bila oblik zastrašivanja te da predstavlja stratešku tužbu protiv javnog sudjelovanja (SLAPP) koju velike korporacije koriste za utišavanje kritičara.
Podsjetimo, četiri aktivista iz Velike Britanije, Turske, SAD-a i Argentine u siječnju 2023. penjala su se na 52.000 tona težak brod White Marlin s tri gumena čamca pokrenuta s Greenpeaceova broda Arctic Sunrise. Aktivisti su koristili užad kako bi se popeli na palubu, a zatim zauzeli FPSO platformu Penguin kojom upravlja Shell.