Zabrana će zatvoriti područje jednako četvrtini ukupne kopnene mase Sjedinjenih Američkih Država.
Predsjednik SAD-a Joe Biden planira blokirati buduće istraživanje nafte i plina na više od 2,5 milijuna kvadratnih kilometara federalnih voda, piše Splash247.com.
Ovaj potez jedan je od posljednjih velikih koraka Bidenove administracije kako bi se pozicionirao kao zagovornik očuvanja okoliša i borbe protiv klimatskih promjena, dok istovremeno predstavlja udarac za politiku “drill, baby, drill” predsjednika Donalda Trumpa. Ako zabrana stupi na snagu, gotovo je sigurno da će republikanci uložiti velike napore kako bi preokrenuli ovu odluku.
Očekuje se da će Biden izdati dvije uredbe kojima će zabraniti buduće federalne najmove za istraživanje nafte i plina u velikim dijelovima Atlantskog i Tihog oceana, uključujući istočni dio Meksičkog zaljeva i Sjeverni Beringov zaljev. Ova zabrana obuhvatit će područje jednako četvrtini kopnene mase Sjedinjenih Američkih Država.
Istočni dio Meksičkog zaljeva ključno je područje za naftnu i plinsku industriju, poznato po visokoj razini offshore proizvodnje. To područje čini oko 14% ukupne proizvodnje sirove nafte u SAD-u.
Biden će vjerojatno iskoristiti Zakon o vanjskom kontinentalnom pojasu iz 1953. godine, koji predsjedniku daje ovlasti da povuče federalne vode iz budućeg leasinga. Prema presudi federalnog suca iz 2019. godine, takva zabrana ne može biti poništena bez odobrenja Kongresa, što znači da Trump neće moći samostalno preokrenuti ovu odluku.
Predsjednik Nacionalne udruge za industriju oceana (NOIA), Erik Milito, u nedjelju je nazvao Bidenovu jednostranu zabranu “strateškom pogreškom vođenom političkim interesima, a ne znanstvenim dokazima ili voljom birača”.
“NOIA će surađivati s nadolazećom Trumpovom administracijom i Kongresom kako bi poništili ovu loše osmišljenu politiku, zagovarajući uravnotežen i pragmatičan pristup offshore energetici koji podržava našu energetsku neovisnost i gospodarski rast”, izjavio je Milito.
Ron Neal, predsjednik Offshore odbora Nezavisne naftne udruge Amerike (IPAA), otišao je korak dalje, nazvavši zabranu “velikim napadom na naftnu i plinsku industriju”.
“Ova politika je katastrofalna za razvoj novih područja za naftu i prirodni plin, no ekološki aktivisti će na kraju ciljati i na offshore vjetroelektrane iz sličnih razloga”, rekao je Neal.