Luksuzna motorna jahta Učka, simbol povijesnog i kulturnog nasljeđa Hrvatske, uskoro će se, nakon opsežne obnove, vratiti u vojnu luku Lora
Motorna jahta Učka, koja se nalazi u vlasništvu Hrvatske ratne mornarice (HRM), već više od godinu dana podvrgnuta je opsežnom remontu u brodogradilištu Iskra u Šibeniku. Prema najnovijim informacijama, obnova ove 40-metarske luksuzne jahte privodi se kraju, a očekuje se da će se u vojnu luku Lora vratiti krajem siječnja ili početkom veljače. Jahta, izgrađena 1963. godine, u svojoj povijesti ugostila je brojne državne dužnosnike, svjetske lidere i slavne osobe, a danas služi i kao školski brod za obuku polaznika HRM-a, piše Forbes Hrvatska.
Povijest i značaj broda Učka
Jahtu Učka projektirao je riječki Brodoprojekt, a izgrađena je u brodogradilištu Ivan Cetinić na Korčuli. Prilikom gradnje korišteni su plemeniti materijali poput mahagonija, hrasta i tikovine, dok je unutrašnjost kabina obložena kineskom svilom, a saloni su ukrašeni vunenim tepisima. Brod je prvotno bio namijenjen za prijevoz i smještaj dvadeset osoba, uključujući četiri osobe u kabinama i šesnaest gostiju u salonu. Međutim, prema nekim izvorima, kapacitet broda mogao je doseći i do četrdeset osoba.
Tijekom svoje povijesti, Učka je korištena za prijevoz visokih državnih dužnosnika poput Josipa Broza Tita, Franje Tuđmana, Ive Josipovića i Zorana Milanovića. Tito je na ovom brodu ugostio svjetske lidere poput iranskog šaha Mohammeda Reze Pahlavija, indijske premijerke Indire Ghandi, egipatskog predsjednika Gamala Abdel Nasera, cara Etiopije Hailea Selassiea, kao i britansku kraljicu Elizabetu II i kubanskog predsjednika Fidela Castra. Učka je bila i mjesto boravka slavnih osoba poput glumica Elizabeth Taylor i Sophije Loren.
Obnova u Šibeniku
U odgovoru na upit Forbesa Hrvatska, iz Ministarstva obrane (MORH) potvrđeno je da se Učka nalazi na remontu već 470 dana. Radovi u brodogradilištu Iskra uključuju kompletnu obnovu palube i niz specifičnih zahvata koji su značajno produžili proces. Prema izvorima bliskim projektu, remont će biti završen u sljedećih mjesec dana. Iako troškovi radova nisu službeno objavljeni, njihova opsežnost ukazuje na značajnu investiciju.
Učka kroz godine
Godine 1989. donesena je odluka o rashodovanju Učke, no brod je ipak spašen i predan na korištenje Nacionalnom parku Brijuni. Iako je planirano da postane muzej, brod je kasnije vraćen Hrvatskoj ratnoj mornarici. Tijekom obnove u nekom trenutku prebojana je iz originalne boje lakiranog mahagonija u bijelu, što je izazvalo podijeljene reakcije. Mnogi su smatrali da je originalna boja bila estetski privlačnija i autentičnija.
U modernoj povijesti, Učka se koristila za razne protokolarne i praktične svrhe. Posebno se ističe 2018. godina kada je služila za prijevoz hrvatskih nogometaša nakon Svjetskog prvenstva. U 2019. godini ponovno je dospjela u fokus javnosti kada ju je tadašnji predsjednik Zoran Milanović koristio za putovanje u Albaniju.
Kulturno nasljeđe Učke
Na Brijunima i danas postoji muzejska zbirka koja sadrži predmete s Učke, poput makete broda, posuđa od srebra, kristala i porculana, gramofonskih ploča, pomorskih karata, metalnih grbova i ploča s imenom broda. Zbirka također uključuje predsjedničke, kraljevske i signalne zastave koje su nekada krasile ovaj povijesni brod.
Uz brod Galeb, Učka je simbol hrvatskog pomorskog nasljeđa i povijesti, a njezina obnova podsjeća na važnost očuvanja kulturnih i povijesnih vrijednosti.