Nakon smanjenja isporuka u Europu tijekom druge polovice 2024., američki LNG ponovno bilježi snažnu potražnju u Europi. U veljači je 82 posto američkog izvoza, odnosno 6,82 milijuna tona, završilo u Europi. U siječnju su brojke bile još veće – 7,25 milijuna tona, što je činilo čak 86 posto ukupnog izvoza.
Ovakav rast potražnje potaknut je visokim cijenama i produljenim hladnim vremenom, što je povećalo potrebu za pouzdanim izvorima energije, piše gCaptain.
SAD nastavlja jačati svoju ulogu vodećeg svjetskog izvoznika LNG-a, unatoč činjenici da je tek prije deset godina ozbiljno ušao na globalno tržište ukapljenog plina.
Prva dva mjeseca 2025. mogla bi značiti preokret u trendu europskog uvoza. Tijekom 2024. isporuke američkog LNG-a u Europu smanjene su za 18 posto, dok je izvoz iz Rusije porastao za istih 18 posto. Većina ruskog LNG-a dolazila je s postrojenja Yamal LNG.
Rusija je prošle godine postavila novi rekord u isporukama arktičkog LNG-a, prevezavši gotovo 22 milijuna tona putem Sjeverne morske rute.
Istovremeno, kineski uvoz LNG-a pao je na najnižu razinu u posljednjih pet godina, što dodatno otežava prodaju sankcioniranih pošiljki iz ruskog Arctic LNG 2 postrojenja. Prema podacima analitičke tvrtke Kpler, kineski uvoz LNG-a u veljači iznosio je samo 4,5 milijuna tona, razinu koja nije zabilježena još od ranih dana pandemije COVID-19.
Kineska potražnja za LNG-om dosegnula je najnižu razinu u pet godina, dodatno otežavajući prodaju ruskog Novateka. Osam pošiljki prevezenih između kolovoza i listopada 2024. još uvijek se nalazi na LNG tankerima i plutajućim skladištima (FSU), čekajući kupce kojih još uvijek nema na vidiku.