Međunarodna trgovačka komora za brodarstvo (ICS) i Pomorski pravni odbor (CMI) pokrenuli su novu inicijativu za ubrzanje ratifikacije ključnih međunarodnih pomorskih konvencija. Cilj kampanje je osigurati dosljednu primjenu pravila o sigurnosti, zaštiti okoliša i odgovornosti brodovlasnika, kako bi se izbjegla pravna nesigurnost i regulativni kaos u globalnoj pomorskoj industriji.
Pomorstvo, koje čini oko 90% svjetske trgovine, funkcionira unutar sveobuhvatnog regulatornog okvira koji postavljaju Međunarodna pomorska organizacija (IMO) i druge UN-ove institucije poput Međunarodne organizacije rada (ILO). ICS i CMI ističu kako je ključno da sva plovila u međunarodnoj trgovini budu podložna istim pravilima, bez obzira na zastavu ili rutu plovidbe.
Upozoravaju da bi odgađanje ratifikacije novih pomorskih konvencija moglo potaknuti pojedine države ili regije na donošenje vlastitih propisa, što bi moglo uzrokovati tržišne poremećaje i administrativne komplikacije. Bez jedinstvenih globalnih standarda, sigurnost plovidbe i zaštita okoliša mogu biti dovedeni u pitanje, piše Safety4Sea.
Prioritetne konvencije za 2025.-2027.
Kampanja ICS-a i CMI-ja stavlja naglasak na nekoliko ključnih konvencija koje bi vlade trebale što prije ratificirati:
- Konvencija o uklanjanju olupina (Nairobi WRC, 2007) – osigurava odgovornost vlasnika za uklanjanje napuštenih olupina.
- Protokol iz 2010. uz Konvenciju o odgovornosti za prijevoz opasnih tvari morem (HNS, 1996) – regulira odgovornost i naknadu štete od prevoza opasnih i toksičnih tereta.
- Hongkonška konvencija za sigurno i ekološki prihvatljivo recikliranje brodova (2009) – postavlja standarde za održivo rezalište brodova.
- Pekinška konvencija o međunarodnim pravnim učincima sudske prodaje brodova (2023) – osigurava pravnu sigurnost kod kupovine brodova na sudskim dražbama.
Druge važne konvencije koje čekaju ratifikaciju
Pored navedenih, postoje i druge pomorske konvencije koje bi dobile na snazi kroz širu primjenu:
- Konvencija o upravljanju brodskim balastnim vodama (BWM, 2004) – ključna za sprječavanje širenja invazivnih vrsta.
- MARPOL Protokol 1997 (Dodatak VI) – regulira emisiju štetnih plinova iz brodova.
- Konvencija o ograničenju odgovornosti za pomorske tražbine (LLMC, 1996) – uspostavlja ograničenja za odgovornost brodovlasnika.
- Konvencija o olakšavanju međunarodnog pomorskog prometa (FAL, 1965) – pojednostavljuje administrativne procedure u brodarstvu.
- Konvencija o identifikacijskim dokumentima pomoraca (ILO 185, 2003) – omogućava sigurniji i brži prelazak granica pomorcima.
- Rotterdamska pravila (2009) – reguliraju ugovore za prijevoz tereta morem.
Zašto je hitna ratifikacija ključna?
ICS i CMI upozoravaju da svako kašnjenje u ratifikaciji ovih konvencija može dovesti do jednostranih pravila na nacionalnim razinama, čime bi se narušila efikasnost globalne pomorske industrije. Implementacija međunarodnih standarda osigurava jednaka pravila za sve, povećava sigurnost plovidbe i štiti okoliš.
S obzirom na ubrzane promjene u pomorskoj industriji, ratifikacija ovih konvencija nije samo regulatorno pitanje – ona je ključna za održavanje konkurentnosti, zaštite okoliša i sigurnosti posada.