Novo izvješće ITF Seafarers’ Trusta i Svjetskog pomorskog sveučilišta (WMU) potvrđuje zabrinjavajući pad dostupnosti izlaska u lukama za pomorce diljem svijeta.
Analiza odgovora 5.879 pomoraca pokazuje da više od četvrtine njih tijekom cijelog ugovora nije imalo ni jedan izlazak na kopno. Trećina ih je na kopno izašla tek jednom ili dvaput, iako u prosjeku provedu 6,6 mjeseci na brodu, piše Splash247.
Anketa je pokrenuta sredinom 2024. kako bi se ispitalo zašto shore leave postaje sve rjeđa pojava. WMU je obradio podatke i u izvješću prikazao koliko se često pomorcima omogućuje silazak s broda, koliko traje i s kojim se zaprekama suočavaju.
Rezultati su zabrinjavajući: Čak i kad je omogućen, 47% ispitanika provelo je manje od tri sata na kopnu, dok ih je čak 93,5% provelo manje od šest sati.
Među glavnim razlozima ističu se minimalne posade, visok radni pritisak, učestale inspekcije, sigurnosne procedure u lukama, kratki boravci u lukama, manjak sadržaja na kopnu i skupi prijevoz do grada.
Katie Higginbottom iz ITF Seafarers’ Trusta izjavila je: „Ova anketa potvrđuje da se shore leave ne shvaća kao prioritet, iako je ključan za dobrobit pomoraca i sigurnost broda. Ovo nije luksuz – shore leave je potreban svakom pomorcu.”
Izvješće poziva sve u lancu – od zastava država i lučkih vlasti do kompanija i agenata – da zajednički rade na zaštiti ovog važnog prava.
„Ako se ovakav sustav ne promijeni, shore leave bi mogao u potpunosti nestati, što dodatno opterećuje već iscrpljene posade,” upozorava se na kraju izvješća.