Njemačka je dodatno učvrstila svoju energetsku strategiju otvaranjem trećeg LNG terminala, Wilhelmshaven 2, kojim upravlja državna tvrtka Deutsche Energy Terminal (DET). Terminal se temelji na plutajućoj jedinici za regasifikaciju (FSRU) nazvanoj Excelsior, dugoj 277 metara, koja je usidrena uz obalu Sjevernog mora i u vlasništvu američke tvrtke Excelerate Energy.
Riječ je o drugom LNG terminalu u Wilhelmshavenu, a trećem na razini Njemačke, koji ima kapacitet regasifikacije do 4,6 milijardi kubičnih metara plina godišnje. To znači da može zadovoljiti potrebe grijanja za do 3,7 milijuna četveročlanih kućanstava. FSRU će već ove godine isporučiti do 1,9 milijardi kubika prirodnog plina u njemačku mrežu, piše Offshore Energy.
Projekt je realiziran u roku od dvije i pol godine, uključujući planiranje, dozvole i gradnju, što je upola kraće od standardnih LNG projekata. Projektni partneri bili su ENGIE Deutschland i Tree Energy Solutions (TES), dok je u izgradnji sudjelovala i grupa Gasfin.
Posebnost ovog terminala je i njegov položaj – otočni gat nalazi se 1,5 kilometara od kopna, usred jednog od najjačih morskih strujanja u Europi. Povezanost s kopnom osigurana je putem podvodnih cijevi i kablova za ekološki prihvatljiv prijenos plina, podataka i električne energije.
Uz to, Excelsior je prvi FSRU u Europi na kojem se testira ultrazvučna metoda protiv obrastanja cijevi školjkama, što je važan korak za održavanje učinkovitosti sustava hlađenja.
Prema riječima direktora DET-a, dr. Petera Röttgena, cilj projekta je smanjenje ovisnosti o uvoznom plinu putem diversifikacije izvora i ruta. Ministarstvo gospodarstva naglašava kako će prirodni plin i dalje igrati važnu ulogu u energetskoj tranziciji dok se obnovljivi izvori ne razviju do pune zamjene fosilnih goriva.
DET trenutno upravlja s četiri LNG terminala na sjevernoj njemačkoj obali – Wilhelmshaven 1, Wilhelmshaven 2, Brunsbüttel i Stade.