Unatoč rekordnom broju brodova na knjizi narudžbi, brodovlasnici i dalje agresivno ulažu u nove kontejneraše
Ocean Network Express (ONE) i Hapag-Lloyd u završnoj su fazi dogovora o novim narudžbama kontejnerskih brodova u azijskim brodogradilištima, javljaju industrijski izvori. Riječ je o investicijama koje dodatno pune ionako rekordnu globalnu knjigu narudžbi, koja se približava 10 milijuna TEU kapaciteta, piše Splash247.
ONE, tvrtka sa sjedištem u Singapuru, ali u vlasništvu japanskih brodarskih divova, pregovara s južnokorejskim HD Hyundai brodogradilištem o narudžbi do dvanaest brodova kapaciteta 16.000 TEU. Očekuje se da će ukupna vrijednost ovog ugovora dosegnuti oko 2,6 milijardi dolara.
Istovremeno, njemački brodar Hapag-Lloyd vodi razgovore s više brodogradilišta o narudžbi do dvanaest brodova od 12.000 do 13.000 TEU te dodatnih osam jedinica kapaciteta 16.000 TEU.
Prema podacima analitičke kuće Alphaliner, Hapag-Lloyd je neugodno iznenađen “neprihvatljivo visokim” cijenama koje trenutno nude najveća južnokorejska brodogradilišta. Porast cijena dijelom je potaknut i najavom SAD-a da bi mogao povećati pristojbe za brodove povezane s kineskim interesima, što stvara dodatni pritisak na tržište.
U isto vrijeme, brodovlasnici i brodarske kompanije nastavljaju s narudžbama tzv. megamax brodova od 24.000 TEU, koji predstavljaju vrhunac današnje kontejnerske tehnologije. Alphaliner u svom tjednom izvještaju napominje kako “unatoč rekordnoj knjizi narudžbi, interes za nove gradnje ne jenjava.”
Ove narudžbe pokazuju da ključni igrači u kontejnerskom prijevozu žele dugoročno osigurati kapacitete, unatoč rastućim troškovima i nesigurnostima na globalnom tržištu. Uz to, brodovi koji se naručuju sve češće uključuju dizajnerske značajke koje zadovoljavaju strože ekološke standarde, uključujući opcije pogona na LNG i pripremljenost na buduća zelena goriva.