Prema navodima dvojice američkih dužnosnika, iranske pomorske snage nedavno su ukrcavale pomorske mine, pripremajući se za moguću blokadu Hormuškog tjesnaca. Iako do zatvaranja nije došlo, sama priprema mina ukazuje na to da je iranski vojni i politički vrh ozbiljno razmatrao mogućnost blokade.
Hormuški tjesnac jedan je od najvažnijih pomorskih pravaca na svijetu – kroz njega prolazi otprilike 20% globalne trgovine naftom i ukapljenim plinom (LNG), kao i sve veći broj kontejnerskih brodova koji opslužuju države Zaljeva. Čak i djelomična blokada mogla bi imati ozbiljne posljedice za svjetsko gospodarstvo, a procjene iz Goldman Sachsa govore da bi cijena nafte mogla lako premašiti 100 dolara po barelu, navodi The Maritime Executive.
U usporedbi s drugim oblicima napada, minsko ratovanje ima posebnu psihološku težinu. Mine su relativno jeftine, teško ih je detektirati i ukloniti, a posade brodova nikada ne mogu biti sigurne gdje se nalaze. Iranske snage posjeduju između 5.000 i 6.000 mina raznih tipova – uključujući ruske MDM-6 i kineske EM-52 raketno pogonjene mine – koje mogu postavljati i s mini-podmornica i s površinskih brodova.
Stručnjaci upozoravaju da bi, u slučaju postavljanja mina, osiguravatelji brodova odmah obustavili police za plovidbu kroz tjesnac, što bi natjeralo tankere da ostanu na sidrištu i zaustavilo promet. To bi bio izravan udar na globalne lance opskrbe energentima.
Ovo nije prvi put da Iran koristi mine u ovom području. Tijekom Iransko-iračkog rata u 1980-ima, iranske su mine bile usmjerene protiv američkih konvoja, što je dovelo do velike američke vojne operacije Praying Mantis 1988. godine. Tada je gotovo potopljen američki brod USS Samuel B. Roberts, a u odmazdi su SAD uništile više iranskih brodova, naftnih platformi i ubile više od 50 pripadnika iranskih snaga.