Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture izdalo je rješenje kojim se brodu „Moby Drea“ nalaže da napusti brodogradilište „Brodosplit“ i teritorijalno more Republike Hrvatske u roku od sedam dana. Brod je nedavno u teglju doveden u splitsku luku posebne namjene radi planiranog remonta, no nakon zajedničkog postupanja nadležnih tijela donesena je odluka o njegovu udaljenju.
Odluka je donesena nakon konzultacija predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade i ministra mora, prometa i infrastrukture Olega Butkovića te ministrice zaštite okoliša i zelene tranzicije Marije Vučković, piše MMPI.
Tijekom koordinirane inspekcije Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije te Državnog inspektorata otkrivene su nove činjenice. Prema navodima iz službenog priopćenja, one ukazuju na mogućnost da bi ostanak broda u brodogradilištu značio zbrinjavanje otpada na način koji nije u skladu s hrvatskim zakonima.
Zbog toga je vlasniku broda, kao i Brodograđevnoj industriji Split d.d., uručeno rješenje kojim se nalaže organizacija teglja i udaljenje broda iz splitskog škvera i hrvatskog teritorijalnog mora. U odluci se uzima u obzir činjenica da brod nema posadu te je za njegov odlazak potrebno vrijeme za organizaciju prijevoza.
„Moby Drea“ je talijanski putnički brod, nekada u službi na linijama između Italije i Sardinije. Posljednjih godina brod nije bio aktivan u redovnoj plovidbi te se u Splitu trebao podvrgnuti remontu. Međutim, najnoviji razvoj događaja znači da će umjesto popravka brod morati napustiti Hrvatsku, a gdje će mu biti sljedeće odredište zasad nije poznato.