CERP-ov natječaj mogao bi odrediti hoće li riječki »3. maj« ostati dio hrvatske brodogradnje
Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) do 8. rujna trebao bi službeno objaviti poziv za prodaju riječkog brodogradilišta »3. maj 1905«, društva koje je početkom godine prešlo u potpuno državno vlasništvo. Vlada je na sjednici 24. srpnja zadužila CERP da pokrene postupak prodaje te odobrila milijun eura namjenske pozajmice za hitne popravke opreme i dizalica, piše Novi List.
Iako financijska bilanca »3. maja 1905« trenutačno nije loša, budući vlasnik morat će računati na goleme investicije. Riječ je o kompleksnom sustavu koji godinama nije doživio ozbiljniju modernizaciju. Procjena vrijednosti tvrtke dovršena je još prije ljeta, a očekuje se da će upravo ona odrediti početnu cijenu. Tvrtka upravlja temeljnim kapitalom od 10,3 milijuna eura i posjeduje koncesiju na 303.649 m² kopnenog i 209.165 m² morskog prostora, no taj ugovor istječe u rujnu 2031. godine – za samo šest godina.
Upravo pitanje koncesije moglo bi biti ključan izazov u privlačenju ozbiljnih ulagača. Za razliku od šibenske Iskre, kojoj je Vlada produljila koncesiju do 2054. godine, potencijalni kupac riječkog brodogradilišta zasad nema nikakve garancije o dugoročnom raspolaganju zemljištem i resursima. Bez takve sigurnosti teško je očekivati da će se netko obvezati na ulaganja koja bi mogla dosegnuti desetke milijuna eura.
Za opstanak brodogradilišta nužna je potpuna tehnološka obnova – od proizvodnih pogona i internih infrastruktura do strojeva i dizalica. Dio kapaciteta trenutno je iskorišten zahvaljujući suradnji s MKM Yachtsom, koji na području »3. maja« ima potkoncesiju te vodi gradnju luksuznog polarca za australsku Scenic grupu. Scenic, koji ubrzano širi svoju flotu, pokazuje interes za povećanje svog udjela, no službenih izjava nema.
Osim njih, posljednjih mjeseci brodogradilište su posjetile i strane delegacije zainteresirane za sudjelovanje u programu gradnje korveta za Hrvatsku ratnu mornaricu. Šibenska Iskra također potvrđuje načelni interes, ali sve će ovisiti o uvjetima koje će država postaviti u javnom pozivu.
S obzirom na dosadašnja ulaganja u spašavanje riječkog brodogradilišta, pitanje je hoće li Vlada težiti brzom izlasku iz vlasništva ili će pokušati pronaći strateškog partnera spremnog osigurati dugoročnu održivost »3. maja 1905«. Sve oči sada su uprte u CERP i detalje natječaja, od kojih će ovisiti budućnost ovog nekad ponosa hrvatske brodogradnje.