Dugogodišnja borba dviju građanskih inicijativa Moj lipi Karigador i Dajla i udruge Zelena Istra za očuvanjem uvale Dajla-Karigador, a protiv betonizacije i dogradnje dviju luka otvorenih za javni promet, kao i jedne sportske lučice, pretvorila se u bitku za pristup informacijama od značaja za javni interes. Barem se tako čini.
Naime, u uvali Dajla-Karigador, smještenoj na zapadnoj obali Istre, između Umaga i Novigrada, planira se više zahvata, a ne samo jedan kao što se to može činiti na prvi pogled, piše Glas Istre. Namjeravaju se, dakle, izgraditi tri luke: luka otvorena za javni promet lokalnog značaja Dajla-Belveder s 63 veza, luka otvorena za javni promet lokalnog značaja Karigador sa čak 197 vezova i luka posebne namjene-sportska luka Karigador, koja bi trebala imati 50 vezova. Dajla-Belveder uvrštena je u prostorni plan Novigrada, a ostale dvije su dio prostornog plana Općine Brtonigla.
No, ti prostorni planovi, napominju u Zelenoj Istri, nisu usklađeni niti međusobno, niti s prostornim planom Istarske Županije. Planirane luke zajedno će imati preko 300 vezova što ih zapravo, upozoravaju iz udruge, čini jednom lukom državnog značaja. Ne radi se o nekoliko zasebnih lučica koje jedna s drugom nemaju dodirnih točaka. Osim toga, sve luke imaju i istog naručitelja – Lučku upravu Umag-Novigrad.
Iako se tri luke zajedno spajaju u jedno područje objedinjeno u uvali Dajla-Karigador, njihove su nadogradnje predstavljene kao različiti i pojedinačni projekti. Predsjednica Zelene Istre Irena Burba tvrdi da upravo u tom grmu leži zec. Takav je način lažne prezentacije, kaže, pokušaj prevare građana i građanki, koji su trebali dobiti potpunu informacija o tome da se u Uvali Dajla-Karigador planiraju graditi dvije luke, kao i dodatna sportska lučica u Karigadoru.
„Ali umjesto toga Lučka uprava Umag-Novigrad je ove zahvate u procedurama izdavanja dozvola prikazala zasebno i time izigrala Prostorni plan Istarske županije i zakon jer bi po broju ukupnih vezova takav zahvat spadao pod luku državnog značaja. Na to je upozorio i Zavod za prostorno planiranje Istarske županije. Ovo je još jedan slučaj protivljenja gotovo cijele lokalne zajednice zahvatu koji ima tako veliki utjecaj na ljude i staništa strogo zaštićenih vrsta. Vjerojatno se u normalnim državama, u kojima nema lokalnih šerifa i stranačkih pogodovanja, takve stvari ne bi mogle događati“ – poručuje Burba.