2020. godine, gdje je naš način života gotovo neprepoznatljiv od onoga koji smo živjeli prije 30 godina, frustrirajuće je što treba postojati dobrotvorna organizacija kao što je Ljudsko pravo na moru.
Glavni tajnik IMO-a, Kitack Lim, razmišljajući o Rezoluciji Generalne skupštine UN-a od 24. studenoga 2020. ‘Međunarodna suradnja u rješavanju izazova s kojima se suočavaju pomorci kao rezultat pandemije COVID-19 za potporu globalnim opskrbnim lancima’, izjavio je: „Nadam se da će ključno imenovanje radnika osigurati da se pomorci mogu brzo cijepiti. Ovo će na neki način riješiti tekuću krizu promjene posade”. Sve govori da ćemo biti prisiljeni cijepiti se, ako želimo i dalje ploviti svjetskim morima.
I sad nakon dugo vremena probudile su se udruge kao i naš Sindikat RH. Od kad je stiglo cjepivo odjednom su svi postali zabrinuti za nas pomorce. I s velikim zanimanjem prate kroz medije naše probleme.
Poštovana gospodo, COVID-19 nije jedini problem, više je problema s kojim se nose hrvatski pomorci. Daleko prije ste mogli pomoći nama pomorcima, onog trenutka kad smo imali problema, a imamo ih i danas.
Moje je osobno mišljenje da sve Udruge – kao što su udruge kapetana i časnika te isto tako u nekim gradovima udruge strojara – treba preimenovati u jednu udrugu pod imenom “Udruga pomoraca RH”. Stipe iz Zadra, električar iz Zagreba i kuhar sa Šolte su svi pomorci.
Ima udruga koje su vrlo aktivne i za njihove članove i njihov rad kapa do poda, ali nažalost ima i velik broj udruga koje se “drže u prvoj ligi” a nisu zapravo bile ni na jednoj utakmici.
Poštovana gospodo iz SPH, uz dužno poštovanje, niste puno napravili za nas pomorce, niste reagirali na vrijeme. Ne kažem da se niste trudili da nešto napravite i ispravite, ali činjenice su te koje Vam ne idu u prilog.
Vi ste naš predstavnik i kao takvi biste trebali slušati glas pomoraca. Trebali biste reagirati na vrijeme u Ministarstvu i u Vladi; u vezi donesenih zakona. Ali, vi ste mlađa kćer koja se ne odvaja od majke Države.
Od osnutka naše države, od prije 30 godina, za nas pomorce koji radimo na stranim brodovima nije omogućeno pravo na glasanje za vrijeme boravka na brodu. Drugi izgrade cijeli grad za to vrijeme a Vi niste u stanju izgraditi temelje jednog objekta – to jest, izmijeniti sve donesene zakone koji nisu logični. 2018 godine, kada su nam nametnuli razna nova pravila ponašanja, složili ste se s tim zakonima, s bezbroj nelogičnih zakona koji ne drže vodu, bez obzira u kojem smjeru teče rijeka:
- pomorcu koji je nažalost preminuo na brodu; na svom radnom mjestu, stigla je uplatnica. Točnije, stigla je udovici preminulog pomorca. Uplatnica za plaćanje poreza, jer nije ispunjen uvjet od 183 dana. Nakon toga su ispravili zakon!
- do 2019 godine pomorac koji se razboli kod kuće nije smio biti na bolovanju. Nakon dosta godina, uvjerili su se i na tu greškicu.
- zaštita zdravlja na brodu sad više ne postoji iz razloga što su sjetili da to mogu sakriti u doprinose kao što su Mirovinsko i zdravstveno osiguranje ali ona je još tu, sakrivena/nevidljiva, ali prisutna.
- zar nije žalosno da su naše mirovine tako male premda smo cijeli radni vijek bili na brodu? Trideset ili četrdeset godina čiste navigacije, uz plaćeni beneficirani radni staž.
- pomorci koji su ostali bez posla (većina od njih ima fakultetsku naobrazbu), da li se za iste ne može izboriti da dobiju posao na kraju, dok ne zasluže mirovinu? U naprednim zemljama vodi se briga o takvoj vrsti pomorca.
- Hrvatska, članica IMO-a, postala je 46 članica koja je svoje pomorce proglasila kao ključne radnike. Ipak se čuje glas pomoraca.
- kad smo kod kuće, na svom zasluženom odmoru, nemamo prioriteta za obaviti specijalistički pregled jer lista čekanja je duga. Prisiljeni smo otići kod privatnika. Da li da Vama pošaljemo uplatnicu ili našem ministarstvu mora?
- pomorci koji su ostali bez posla, uslijed pandemije COVID-a, da li su oni isto zaslužili naknadu od naše države kao naši glazbenici? Premda ima pomoraca koji znaju svirati, oni sigurno neće svirati na našim predsjedničkim / parlamentarnim izborima; zato i neće primiti naknadu od države.
- postojali su razni slučajevi kad je pomorcu nedostajalo par dana ili samo jedan dan da bi bio oslobođen od neplaćanja poreza. Pomorac iz Ploča, primjerice, nije mogao na brod iz zdravstvenih problema. Nije mogao ispuniti 183 dana, a naša država je bila bez milosti te je isti platio veliki iznos poreza.
- zašto ne apelirate u vladi da se 2021. i 2022. godine zbog COVID-19 ukinu ta famozna 183 dana, da naši pomorci ne žive u strahu hoće li ispuniti dane ili ne!?
- i najvažnije od svega: da se promjeni računanje dana da bi bio oslobođen od poreza, da se za svakog pomorca računa posebno od dana ukrcaja. Na primjer, ako se pomorac ukrcao 1. travnja 2021., on mora skupiti 183 dana do 1. travnja 2022. godine. Kod nas, za sve pomorce isti zakon, ista godina, isti mjesec. Kod nas je zakon od 1. siječnja do 31. prosinca. Ne mogu se svi pomorci ukrcati početkom godine.
SPH bi trebao biti organizacija koja će se boriti pojedinačno za svakog pomorca i za sve hrvatske pomorce. Ne trebamo biti vaši članovi, da bi Vi mislili na nas! To je vaša dužnost, za isto imate primanja. To je Vas posao! I u ovoj pandemiji Vi i dalje primate plaće.
Mi nismo u mogućnosti voditi bilateralne razgovore s vladom o izmjenama i dopunama pomorskog zakonika. Zato i jeste Vi glavni igrač u našoj utakmici koja nas vodi na svjetsko prvenstvo.
Trebali ste, kao i naša Vlada, prihvatiti zajedničku odgovornost za xy promašenih zakona u vezi pomoraca. Jednostavno ne možete prihvatiti svoju odgovornost za gore navedeno u rješavanju problematike pomoraca.
Da li ste u 30 ili barem u zadnjih 13 godina proveli istraživanje koje bi Vam pružilo uvid u promašene i nelogične zakone? Vjerujem da se trudite, ali po mišljenju 90% pomoraca – nedovoljno.
Podržali bismo Vaše istraživanje i pozdravljamo pokušaj da napravite statistiku o čimbenicima koji su utjecali na niz nelogičnih zakona.
I prihvatite da su pomorci radnici na prvoj liniji za sve nas!
Kapetan Ivica Slavica
**Mišljenja iznesena u tekstu ne moraju biti sukladna mišljenju redakcije, no to ne znači da nemaju pravo biti objavljena.**