Loša prehrana ne odnosi se na to koliko se hrane konzumira, već više na to koju hranu unosimo u svoje tijelo. To je bila jedna od poruka koja je izašla s virtualne konferencije o zdravlju i prehrani koju je 28. siječnja održao MCTC. Ta međunarodna kompanija bavi se ugostiteljskim uslugama, uključujući i održavanje niza tečaja za članove posade.
Konferenciji je nazočilo više od 420 brodarskih kompanija, operatera i tvrtki iz cijele industrije koji su čuli rasprave o povezanosti mentalnog zdravlja i loše prehrane, uštedi troškova ulaganja u upravljanje i osposobljavanje u ugostiteljstvu, zdravstvenim problemima do kojih može doći prekomjernim oslanjanjem na šećer te kako postići dobru prehranu na brodu.
„Loša prehrana može biti i prekomjerna i premala konzumacija hrane, što može dovesti do zdravstvenih problema, uključujući pretilost, smanjenu energiju, visoki krvni tlak, gastrointestinalne bolesti i dijabetes tipa II.“ – objasnio je na konferenciji nutricionist MCTC-a Nichole Stylianou.
Te poteškoće mogu dovesti do mnogih drugih stvari koje mogu utjecati na učinak pomorca dok je na poslu, uključujući loš san, gubitak pamćenja, nisko samopoštovanje i slabiji imunološki sustav.
Stylianou je objasnio da kompanije mogu poduzeti neke korake kako bi pomogle članovima posade da donesu pravi izbor u vezi hrane. To mogu učiniti tako što će ih ohrabriti da jedu četiri obroka dnevno, planiraju svoje obroke dan unaprijed, jedu sve grupe hrane svakodnevno, izbace iz prehrane zasićene masti, prerađenu hranu i šećer te da se pobrinu za dovoljno kvalitetan odmor nakon posla ili slobodnim danom.
Iako fast food i nezdrava hrana puna šećera može kratkoročno usrećiti pomorce koji su navikli na konzumaciju visoke razine šećera, dugoročno to može dovesti do drugih posljedica, poput lošeg mentalnog stanja, niske razine energije, razdražljivost i loše kondicije, što sve utječe na to koliko dobro pojedinac može izvršavati svoje dužnosti.
Klinički psiholog Charles Watkins, direktor MHSS-a, objasnio je kako često imamo emocionalnu povezanost s određenom hranom i češće želimo samo osjetiti osjećaj koji imamo od određene hrane, poput hamburgera ili pizze, a ne od same hrane.
Slično supstancama koje izazivaju ovisnost – poput droga, alkohola i nikotina, šećer također može uzrokovati ovisnost.