Tijekom proteklih 100 godina, američki (ili bilo koji drugi) nosači zrakoplova polako su se produžavali, a većina su bili između 244 i 336 metara duljine. USS Enterprise koji je bio najduži nosač zrakoplova na svijetu (s duljinom od 342 metra) svejedno je oko 25% kraći od najvećeg broda ikad izgrađenog – Supertanker Seawise Giant-a.; piše The Maritime Post
Postoje čak i kruzeri koji su duži od USS Enterprise-a, a najnoviji američki nosač zrakoplova USS Gerald R. Ford je čak 5,1 metar kraći od USS Enterprise-a. Postavlja se pitanje, zašto se nosači zrakoplova ne grade duži?
Postoje četiri primarna razloga zašto je tome tako:
BROJ 4 – CIJENA
Izgradnja dužeg nosača zrakoplova više košta i zahtijeva kompleksnije održavanje. Američka ratna mornarica ima fixni budžet što znači da bi ulaganje u izgradnju dužih nosača zrakoplova smanjilo postojeću flotu. To se ne poklapa sa njihovim trenutnim planom povećanja flote na 355 brodova.
BROJ 3 – MANEVARSKE MOGUĆNOSTI
Nosači zrakoplova trebaju biti brzi i imati sposobnost promijeniti kurs u što kraćem vremenu. Većem plovilu treba više prostora pri okretanju. To je u redu za tankere ili bilo koji drugi brod za prijevoz tereta, ali ne i za nosače zrakoplova. Također, važna je visoka razina manevarskih mogućnosti kod pristajanja broda.
BROJ 2 – PRISTAJANJE
Komercijalni brodovi poput kruzera idu unaprijed određenim rutama te pristaju u luke koje su specifično izgrađene za prihvat brodova te veličine. Kako bi imali veći izbor luka za pristajanje i remont, nosači zrakoplova ne bi trebali biti pre veliki.
BROJ 1 – BRZINA
Primarna funkcija nosača zrakoplova je omogućiti im polijetanje i slijetanje. Brodovi za prijevoz tereta mogu putovati brzinom od 15-25 čvorova, a prosječna brzina kruzera je oko 20 čvorova. Navedene brzine nisu funkcionalne za nosače zrakoplova.
Dvije su glavne komponente koje utječu na silu uzlijetanja zrakoplova. Jedna komponenta je brzina katapulta zrakoplova, a druga je vjetar na letačkoj palubi. Katapult može postići ubrzanje od 0-150 čvorova u dvije sekunde tijekom kojeg pilot doživljava preko tri puta veću silu gravitacije.
Potrebna je brzina od 30-40 čvorova i upravo u tom trenutku brzina broda je od krucijalne važnosti. Kada zrakoplov slijeće, brod se uvijek kreće prema vjetru tako da brzina prividnog vjetra bude jednaka pravoj brzini vjetra na oceanu. Ovo je točan razlog zbog kojeg nosači zrakoplova trebaju moći postići maksimalnu brzinu od preko 30 čvorova.
Not what you think objavio je video koji objašnjava detalje. Pogledajte u nastavku.