Britanac David Morris na obali zaseoka u blizini gradića Falmoutha u grofoviji Cornwallu u jugozapadnoj Engleskoj, UK, u petak je snimio zadivljujući prizor broda koji izgleda kao da lebdi nad površinom mora. Riječ je o fenomenu koji se zove “gornji miraž”.; piše Zlatko Govedić za dnevno.hr
“Zrcaljenje prema gore” ili “gornji miraž” nastaje kod vrlo velikog porasta temperature s visinom (barem 11,2 °C/100 m), prije svega zimi kada se Zemljina površina i sloj zraka uz nju jako ohlade. Zrake svjetlosti koje dolaze u oko promatrača savijene su prema gore pa se predmeti vide iznad stvarnog položaja. Jake inverzije mogu se pojaviti i na nekoj visini nad tlom, prije svega iznad snježnih površina u polarnim predjelima zimi, no i iznad mora, prije svega u proljeće kada je još relativno hladno, a okolišna su područja kontinenta zagrijana, pa se topli zrak s kontinenta koji struji iznad morske površine veoma ohladi u najdonjem sloju. Uz uspravnu sliku može se pojaviti i nekoliko obrnutih slika iznad nje. Veličina i oblik ovise o tome kojim putem dođe zraka svjetlosti u oko promatrača.
Donji miraž nastaje u obrnutom slučaju, kada je sloj hladnog zraka iznad sloja toplog. To je dobro poznata iluzija lažnih oaza u pustinji ili lokvi vode na putevima tijekom vrelih ljetnih dana.
Fatamorgana je pak optička pojava u Zemljinoj atmosferi, vrsta zrcaljenja u uzduhu, zbog kojega nam se pričinja da u daljini vidimo predjele i predmete. Uzrok je prelamanje zraka svjetlosti i potpuno zrcaljenje (totalna refleksija) u različito ugrijanim slojevima uzduha. Fatamorgana se često vidi u pustinjama i tropskim krajevima (refleksija svjetlosti neba daje dojam jezera koje “bježi” kako se približavamo) te na moru.