Diplomirana pravnica, donedavno pročelnica Županijskog upravnog odjela za pomorstvo, promet i otočni razvoj, Jadranka Fržop, od sredine siječnja obnaša dužnost ravnateljice Lučke uprave Šibensko-kninske županije. Godine 2016. imenovana je pomoćnicom ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Olega Butkovića te je u ministarstvu radila nešto više od godinu dana, do uvođenja institucije državnog tajnika, a potom se vratila na mjesto pročelnice u županijsku upravu; piše Otvoreno more.
Na funkciju ravnateljice Županijske lučke uprave došla je nakon odlaska u mirovinu dugogodišnjeg ravnatelja te ustanove Željka Dulibića, s kojim je – reći će – imala izvrsnu suradnju kao pročelnica i pomoćnica ministra te kao predsjednica Upravnog vijeća Lučke uprave. To što joj je sektor kojim će sa suradnicima upravljati sljedeće četiri godine jako dobro poznat kaže da može biti i prednost i “mana”.
– U pravilu to je prednost, jer unaprijed znaš što te sve može očekivati i koji su uopće problemi vezani uz pomorsko dobro. A problema ima. Prije svega to je zakonodavni okvir koji od 2003. godine nismo značajno promijenili i to je nešto što je zaista potrebno da bi stvari u sustavnom smislu bile bolje uređene na pomorskom dobru, pa tako i na lučkom području. Dakle, s jedne strane je prednost jer znaš što te čeka, a s druge strane imamo nedostatke koji se moraju otkloniti. Čak bih rekla da je postojeći zakon prepoznao lučke uprave kao nekoga tko može kvalitetno upravljati svojim lučkim područjima, ali treba još urediti puno toga da bi stvari bile jednostavnije i operativnije u praksi. U sustav trebamo uvesti još puno lučkih područja, jer na našem prostoru imamo oko 12 tisuća plovila. I sve ih treba negdje smjestiti, svako treba imati vez. Graditi luke je odlična stvar i prepoznata je od zakonodavca, ali to iziskuje velike financijske troškove – kaže ravnateljica.
Navodi da do prije desetak godina luke otvorene za javni promet nisu kao takve niti postojale. Bile su samo sportske luke i luke posebne namijene, kao što su nautičke, industrijske ili ribarske.
– Unaprjeđenjem luka otvorenih za javni promet pojednostavljuje se sustav i pod okriljem lučke uprave danas imamo komunalne, ribarske i nautičke vezove. Prije svega osiguravamo operativne dijelove obale za nesmetano obavljanje pomorskog prometa, odnosno ukrcaj i iskrcaj ljudi, robe i tereta – kaže Fržop.
Županijska lučka uprava pokriva veliko područje, od Rogoznice do Pirovca, uključujući i otoke u šibenskom arhipelagu.
Trenutačno upravlja s 25 luka u kojima je ukupno 2500 komunalnih i 390 nautičkih vezova. Na tom prostoru, osim održavanja, uvijek se ulaže u modernizaciju i rekonstrukciju, ali i gradnju novih lučkih područja. U tom smislu, Fržop navodi što imaju u planu te gdje su radovi u tijeku.
– Za Pirovac sad radimo vjetrovalnu studiju koja bi trebala pokazati kako sagledati cijelu uvalu, odnosno lučko područje u mjestu. U Murteru je već prošireno lučko područje u samom centru mjesta i sada radimo glavni projekt za ishodovanje građevinske dozvole. U Jezerima trebamo proširiti lučko područje od ACI marine prema našem lučkom području, što zahtijeva određenu proceduru. Što se tiče Vodica, imamo dosta velike planove u budućnosti. Na primjer, prostor ispred Stare škole u centru Vodica, ali prije svega treba izmijeniti Prostorni plan grada Vodica da bismo mogli početi s pripremama. Isto vrijedi i za Srimu, za koju smo napravili idejno rješenje kojim je predviđamo graditi, kako volim reći “malu Vrnažu”, s oko 400 vezova – govori Fržop.
Lučka uprava nastavit će realizirati i druge velike projekte, među kojima su uređenje šibenske obale, Doca, Bilica, Brodarice te ribarski dio luke u uvali Peleš u Rogoznici. U toj priči, kad se radi o gradu Šibeniku, prioritet je Dolac.
Naglašava da će biti puno posla, jer u sustav je potrebno uvesti i lučko područje Brodarice, a u Bilicama nastaviti s radovima na izgradnji luke otvorene za javni promet, za što očekuju novac preko resornog ministarstva. Lučko područje Primoštena je dobro uređeno i pred svaku, pa tako i dolazeću sezonu nužne su intervencija na održavanju tog, kao i ostalih lučkih područja. U susjednoj Rogoznici u tijeku je realizacija velikog projekta uređenja obalnog zida vrijednog oko 20 milijuna kuna.
Članak u cijelosti pročitajte ovdje.