Iako se Filipini smatraju nacijom s najvećim brojem pomoraca u svijetu, Covid-19 virus, pandemija i lockdown samo su neki od razloga zbog kojih je došlo do krize u promjeni posade, piše Safety4sea.
Prema podacima iz Uprave za zapošljavanje filipinskih radnika u inozemstvu (POEA), ukupan broj pomoraca u inozemstvu pao je za 54% u odnosu na 2020. godinu, a broj časnika na međunarodnim brodovima za 48%. Najveći pad nije zabilježen u pomorskom sektoru već u hotelijerskom sektoru na kruzerima.
S druge strane, iako tržište brodskog prijevoza tereta nije pretrpjelo velike promjene što se tiče količine tereta, kriza u smjeni posade snažno je pogodila mnoge azijske luke.
U Filipinima je došlo do velikih restriktivnih mjera i ograničene mogućnosti smjene posade što je utjecalo na međunarodna i domaća putovanja.