Prošlog ljeta ekipa Kulta Plave Kamenice zamolila je nekoliko vrhunskih domaćih chefova da im pošalju svoje dojmove o dalmatinskim restoranima, osobito o onim na južnim otocima, čiju gastronomsku scenu slabije poznaju. U proteklih dvanaest mjeseci pristiglo je niz zanimljjvih zapažanja, koja dosta drastično ruše predodžbu o kvaliteti authotone dalmatinske kuhinje i romantične medijske mitove o otočkim konobama.
Na temelju izvještaja svojih suradnika, profesionalnih kuhara ozbiljnog renomea, kao i na osnovi osobnih iskustava tijekom čestih putovanja Dalmacijom, sastavili su listu boljih dalmatinskih restorana bez ikakvih predrasuda prema dobrim ili lošim stranama njihovog imidža.
1. Pelegrini, Šibenik
Pelegrini je daleko najbolji dalmatinski restoran (i jedan od najboljih u Hrvatskoj) koji u regionalnom kontekstu predstavlja klasu za sebe. Niti jedan restoran u Dalmaciji nije ni blizu Pelegriniju. Pelegrini se ove sezone vratio u velikom stilu, s pomalo konzervativnom ali zaista ukusnom, tehnički i prezentacijski perfektnom lokalnom kuhinjom. Servis i vinska lista su prvorazredni. Pelegrini i dalje dobiva vrlo visoke međunarodne ocjene.
2. Nautika, Dubrovnik
Hrana u Nautici nije osobito uzbudljiva. Hrana u Nautici je dobra i pripremljena od veoma dobrih sastojaka. No, hrana u Nautici ionako je samo jedan segment doživljaja večere u Nautici. Nautika je ultimativno luksuzni restoran koji bi mogao funkionirati u Cannesu ili Monte Carlu, koji ima fantastičnu vinsku listu, nezaboravan ambijent i međunarodno konkurentan servis.
3. 360, Dubrovnik
Sve što vrijedi za Nautiku vrijedi i za 360, osim što je servis manje profesionalan i što je neobično da restoran s Michelinovom zvjezdicom radi s relativno malo lokalnih sastojaka.
4. Dvor, Split
Hrvoje Zirojević najvažniji je dalmatinski chef 21. stoljeća uz Rudolfa Štefana. Zirojevićeva kuhinja, zapravo, zaslužuje Michelinovu zvjezdicu više nego neki drugi južnohrvatski restorani.
5. Boba, Murter
Konoba Boba zabavno je mjesto s puno autentičnih ribljih jela, dobrim kuharskim tehnikama i ambicioznom vinskom listom.
6. Lemongarden, Brač
Chef Ante Udovičić tehnički je besprijekoran profesionalac, koji iz godine u godinu pokazuje da se na otocima može voditi restoran visokog međunarodnog ranga. Lemongarden katkad ima ozbiljne probleme sa servisom.
7. Opat, Kornati
Opat je najpoznatiji predstavnik specifičnog žanra jadranskog ugostiteljstva; radi se o luksuznim kornatskim ribljim restoranima, kojima korona nije naštetila, i koji vjerojatno prodaju više šampanajca i skupih vina, nego svi restorani na obali,osim dubrovačkih.
8. LD, Korčula
LD ima Michelinovu zvjezdicu, prekrasan ambijent i pomalo generički jelovnik u kojem pagara nazivaju red snapperom, premda je riječ o ribama iz dvije posve različite obitelji (ovdje trebamo biti fair i reći da se i vani pagrus major, japanski pagar, katkad naziva red snapperom). Naši su suradnici lanjskog kolovoza na prvo piće čekali točno 22 minute.
9. Fešta, Kornati
Fešta je profesionalni luksuzni restoran,s puno jastoga, žive ribe i vrlo dobrom vinskom listom. Terasa spada među najugodnije na Jadranu.
10. Konoba Vinko, Konjevrate
Konoba Vinko esencija je onoga što bi žanr konobe u unutrašnjoj Dalmaciji trebao predstavljati. Osim što rade s vrlo dobrim sastojcima (pršut i panceta su fenomenalni) Kod Vinka poznaju bazične kuharske tehnike.
11. Kadena, Split
Kadena chefa Brace Sanjina klasični je riblji restoran u dobrom smislu te riječi. Gospodin Sanjin ima senzibilnu ruku kad se radi o ribama, rakovima i školjkama, Riječ je o jednom od onih domaćih kuhara kod kojeg nikad nismo loše jeli.
12. Orsan Gverović, Zaton Mali, Dubrovnik
Orsan Gverović još je jedan klasičan, starinski riblji restoran koji iz godine u godinu isporučuje dobru vrijednost za novac, što u Dubrovniku baš nije lako pronaći.