Britanska akcija izazvala je međunarodni spor iutjecala na daljnji tijek svjetskog rata.
Šesnaestog veljače 1940. godine Britanci su zauzeli njemački tanker Altmark. Bila je to posljednja velika akcija upada na neki brod u povijesti Britanske kraljevske mornarice. Brod Altmark bio je tanker u službi Njemačke ratne mornarice koji je prevozio naftu i ostale stvari potrebne za opskrbu teške krstarice Admiral Graf Spee (ta je krstarica potopljena kod obala Južne Amerike). Altmark se iz južnoameričkih voda uputio natrag prema Njemačkoj,ploveći pod neutralnom zastavom i lažnim imenom; piše Povijest.hr
Tanker je Veliku Britaniju morao zaobići sa sjevera i proći kroz teritorijalne vode Norveške koja je u to vrijeme još bila neutralna. U potjeru za njim upućen je britanski razarač ”Cossack” koji ga je sustigao i napao u fjordu Jossing. Osobita motivacija Britancima za zauzimanje Altmarka bila je činjenica da je taj brod prevozio britanske zarobljenike s brodova koje je prethodno potopila spomenuta teška krstarica Admiral Graf Spee (njih 229). Britanska akcija bila je uspješna, a zarobljenici su oslobođeni. Britanski komandosi u napadu su ustrijelili četiri njemačka mornara, te oštetili tanker.
Ova britanska akcija izazvala je međunarodni spor i utjecala na daljnji tijek svjetskog rata. Naime, norveška vlada, izložena nacističkim prijetnjama, oštro je prosvjedovala zbog kršenja međunarodnog prava, točnije napada na strani brod u njihovim teritorijalnim vodama. Odmah nakon ove afere Hitler se odlučio na invaziju Skandinavije u strahu da ga Britnaci ne preteknu.
Sam tanker kasnije je popravljen te je pod imenom Uckermark opskrbljivao njemačke brodove Scharnhorst i Gneisenau do potonuća u Yokohami potkraj 1942. uslijed eksplozije vlastitog streljiva.