Od 365 dana u godini minimalno 250 Riječanin Velimir Vrzić provede ispod površine mora. Taj čudesan svijet podmorja vuče ga već četiri desetljeća. Nekoć je more nadgledao kao policijski istražitelj pomorske policije, a danas kao podvodni istraživač, piše HRT.
Većina nas koji se cijeli život bavimo ronjenjem svi smo instruktori ronjenja i onda dođete do nekog plafona i jednostavno imate potrebu da u more uđete sa svrhom, da radite nešto korisno, znači više nije lebdenje u moru, gledanje ribica nego jednostavno vas nešto gura da radite lijepe i korisne stvari – govori Vrzić.
A jedna od tih stvari svakako je ekologija. Svakodnevno se brine o čistoći našega mora, uklanjajući iz njega otpad svih vrsta i oblika.
Ima jako puno toga čudnog, ali možda bih istaknuo nekakvu biologiju mora, nevjerojatno je što je priroda u stanju proizvesti i prilagoditi se – pred nekoliko dana sam vadio odbačene automobilske gume i nevjerojatno je kako se taj morski svijet prilagodio jednoj gumi i kako su na lošem predmetu pronašli život – kaže.
Umjesto mi prirodi, ona se prilagođava nama, ali ekološka svijest građana pokušava se promijeniti i kroz jedan međunarodni projekt.
Sve je krenulo na volonterskoj bazi iz Nizozemske, kaže Vrzić, od jedne neprofitne organizacije koja ima podružnice u 22 zemlje širom svijeta, a kako su im se interesi poklapali počeli su surađivati na području Jadrana i sada vade odbačene ribarske alate koji se onda recikliraju u jednoj tvornici u Sloveniji i od toga rade proizvodi poput odjevnih predmeta, torbica i sličnih stvari.
Svaki uron pomno je isplaniran, ali ponekad rezultira nečim neočekivanim. Zvuk je ovo koji kaže “nešto se krije na morskom dnu”.
Krstareći morskim dubinama otkriva on i avionske bombe i mine, olupine koje tisućama godina leže na morskom dnu. Pa kad već nemamo svi priliku zaroniti u dubine, s Velimirom možemo uživati u tom beskrajnom plavetnilu.