Američki razarač kojeg je potopila japanska flota u Filipinskom moru u najvećoj pomorskoj bitci u Drugom svjetskom ratu otkriven je na dubini od 6980 metara i time je postao olupina otkrivena na najvećoj dubini, tvrde istraživači.
Razarač “USS Samuel B Roberts”, popularno poznat kao “Sammy B”, pronađen je u dva dijela 420 m dublje od prethodnog “rekordera” USS Johnsona, otkrivenog prošle godine, također u Filipinskom moru. Vođa projekta koji je pronašao obje olupine, Victor Vescovo, bivši zapovjednik američke ratne mornarice, rekao je: “Bila mi je izuzetna čast locirati ovaj poznati brod i na taj način imati priliku prepričati priču o herojstvu onima koji možda ne znaju za brod i za žrtvu posade”, piše The Irich Examiner, a prenosi Geopolitika.news.
Sammy B sudjelovao je u bitci kod Samara, završnoj fazi bitke kod zaljeva Leyte u listopadu 1944., u kojoj je japanska carska mornarica pretrpjela najveći gubitak brodova i nije uspjela istjerati američke snage iz Leytea. Američke snage su zauzele Leyte dan ranije u sklopu oslobođenja Filipina. Bitka kod zaljeva Leyte je vjerojatno najveća pomorska bitka u povijesti, a obje strane su pretrpjele velike gubitke.
Prema nekim zapisima, ovaj američki razarač je torpedom onesposobio japansku tešku krstaricu, a drugu znatno oštetio. No, nakon što je potrošio gotovo sve svoje streljivo, razarač je kritično pogođen od strane zapovjednog japanskog broda Yamato, nakon čega je potonuo. Od 224 članova posade, njih 120 je spašeno, uključujući kapetana, poručnika Roberta W Copelanda. Prema Samuelu Coxu, umirovljenom admiralu i mornaričkom povjesničaru, kapetan Copeland izjavio je da “nema veće časti” nego što je okupio ljude koji su pokazali tako nevjerojatnu hrabrost u borbu protiv nadmoćnog protivnika.
Povjesničar Cox je o otkriću olupine rekao: “Ovo mjesto je posvećena ratna grobnica i služi podsjećanju svih Amerikanaca na veliku cijenu koju su prethodne generacije nosile za slobodu koju danas uzimamo zdravo za gotovo”. Istraživači su rekli da povijesni zapisi o tome gdje se nalazila olupina nisu bili baš točni. Pretraga je uključivala korištenje najdubljeg sonara za bočno skeniranje ikad instaliranog i koji je radio na podmornici, znatno dublje od standardnih komercijalnih ograničenja.