Amerikanci zadovoljno trljaju ruke: Zahvaljujući nastojanjima Europe da pronađe alternativu za uvoz plina nakon sankcija nametnutih Rusiji, SAD je postao najveći svjetski izvoznik LNG-a tijekom prve polovice ove godine.
Američki izvoz LNG-a porastao je za 12 posto, i to unatoč nedavnom požaru koji je izbio u jednom objektu u Teksasu, a za koji se smatralo da će biti velika prepreka.
Američka Energy Information Administration (EIA), citirajući podatke tvrtke za tržišna istraživanja Cedigaz, izvijestila je o snažnom porastu izvoza LNG-a iz SAD-a. Među faktorima koji su pridonijeli rastu analitičari su naveli kontinuirani rast potražnje, a posebno u Europi, što je dovelo do povećanja cijena LNG-a diljem svijeta, prenosi The Maritime Executive.
Od kraja prošle godine zemlje EU-a i Ujedinjeno Kraljevstvo povećali su uvoz LNG-a kako bi kompenzirali smanjeni uvoz iz Rusije i obnovili zalihe prirodnog plina. Uz to, zabilježen je velik rast potražnje jer sve više industrija nastoji zamijeniti ugljen i naftu “čišćim” plinom.
Zahvaljujući ovim faktorima, ukupni uvoz LNG-a u EU i UK tijekom prve polovice 2022. povećao se za 63 posto, na prosječnih 14,8 Bcf/d (Billion Cubic Feet per Day).
Slično kao i 2021., SAD je tijekom prve polovice godine bio najveći izvoznik LNG-a za EU i UK. Čak 47 posto ukupnog LNG-a uvezenog u Europu tijekom ovog razdoblja stiglo je iz SAD-a. Drugi veliki izvoznici za Europu su Katar s 15 posto, Rusija s 14 posto i četiri afričke zemlje zajedno sa 17 posto.
EU i UK su također najveći kupci američkog LNG-a. Tijekom prvih pet mjeseci ove godine, 71 posto američkog izvoza LNG-a (ukupno 8,2 Bcf/d) isporučeno je u Europu. Međutim, u lipnju je ukupni američki izvoz pao nakon eksplozije i požara te posljedičnog neplaniranog prekida rada postrojenja za izvoz LNG-a Freeport. Postrojenje bi trebalo nastaviti s dijelom operacija ukapljivanja u listopadu.
VIDEO: Eksplozija na LNG terminalu u SAD-u: Opskrba EU upitna?
Ako tu uključimo podatke i za lipanj, SAD je u prvoj polovici ove godine izvezao oko 57 milijardi kubnih metara LNG-a, a 39 milijardi prostornih metara ili 68 posto otišlo je u Europu, prema podacima Refinitiva. SAD je u Europu tijekom cijele 2021. godine izvezao 34 milijarde prostornih metara li 35 posto ukupnog izvoza. To znači da su Sjedinjene Države već poslale više plina u Europu tijekom prvih šest mjeseci ove nego cijele 2021. godine. Ako se izvoz u Europu nastavi istim tempom, ukupni rast u odnosu na 2021. bio bi za oko 45 milijardi prostornih metara, piše Poslovni.hr.
Prema EIA-i, američki izvozni kapacitet povećao se za 1,9 Bcf/d ili gotovo 10 posto od studenog 2021. godine. Međutim, postrojenja u SAD-u približavaju se gornjim granicama kapaciteta, a kroz nekoliko investicijskih projekata Amerikanci planiraju proširiti kapacitete.
Trenutačno 14 zemalja u Europi imaju LNG terminale. Nekoliko zemalja, uključujući Njemačku, Nizozemsku, Italiju, Finsku i Estoniju, najavile su proširenje kapaciteta s charterima FSRU brodova.