Posada istraživačkog broda Laura Bassi, pod vodstvom kapetana Franca Sedmaka iz Kontovela (Contovello pored Trsta), u subotu je u Jonskom moru spasila 92 migranta, od čega 49 muškaraca, 20 žena i 23 djece. Migranti, uglavnom iz Afganistana, bili su nagurani na 15-metarsku jedrilicu, a akcija spašavanja, koja je trajala četiri sata, bila je mukotrpna i dugotrajna zbog jakog valovitog mora.
Dvadesetočlana posada istraživačkog broda Laura Bassi Instituta OGS (Istituto Nazionale di Oceanografia e di Geofisica Sperimentale) na putu prema ledenoj i negostoljubivoj pustinji zvanoj Antarktika navikla je na sve, od niskih temperatura do višemetarskih valova i obračuna s odvažnim modernim piratima. No, ove subote u zoru svjedočili su vanrednoj situaciji – naišli su na 15-metarsku jedrilicu na kojoj je bilo nagurano gotovo stotinu ljudi. Brod je tonuo, a na horizontu je bila oluja koja bi mogla biti kobna za sve putnike, piše portal Primorski dnevnik.
Kapetan broda Franco Sedmak iz Kontovela i posada Lause Bassi, koji su prošle nedjelje iz Trsta krenuli na dugo putovanje prema Antarktici, s tonuće jedrilice spasili su čak 92 migranta. Migranti su čamcem za spašavanje prebačeni s jedrilice na ledolomac Laura Bassi, a posada je čak 16 puta isplovila prema tonućem plovilu. U čamac su najprije ukrcane žene i djeca, a zatim muškarci. Kada je operacija završila, svi migranti zbrinuti su na brodu Laura Bassi, a osigurane su im deke, ručnici, piće i hrana. U nedjelju rano ujutro dovezeni su u luku Kalamata, gdje su iskrcani.
“Dužnost je svakog pomorca pomoći ljudima u nevolji. Veliko mi je zadovoljstvo da smo akciju uspješno izveli i da tijekom potencijalno opasnih manevara nitko nije ozlijeđen. Svaki član posade odlično se pokazao”, rekao je kapetan Sedmak jučer za Primorski dnevnik, kada su se napetosti malo smirile.
Oko podneva brod je napustio Kalamatu, luku u koju je u subotu kasno navečer doveo migrante, ostavivši ih teška srca u izbjegličkom centru koji više liči na kamp nego na humanitarno sklonište. Kapetan Sedmak u svojoj dugogodišnjoj karijeri nikada nije morao spašavati ljude iz mora, a njihova je jedina krivica to što svoje živote povjeravaju krijumčarima.
“Uvjeti u kojima su bili ti ljudi su strašni. Ukrcali su 92 osobe na jedrilicu koja je predviđena za 12 osoba. Voda je već nadirala u plovilo, a na horizontu je bilo nevrijeme koje bi moglo biti kobno za sve putnike”, rekao je službenik Centra za traganje i spašavanje (MRCC) iz Pireja, koji je poziv u pomoć primio nešto poslije četiri sata ujutro po lokalnom vremenu.
Kako doznajemo iz izvora bliskih posadi, u akciji spašavanja sudjelovali su i hrvatski pomorci iz Rijeke i Sukošana.