Nizozemska najavljuje velike planove za razvoj najvećeg projekta za proizvodnju vodika u Sjevernom moru. Prošlog prosinca tamošnja vlada je izjavila da namjerava nastaviti s offshore proizvodnjom vodika na moru, a ovog tjedna je nizozemsko Ministarstvo za klimatsku i energetsku politiku objavilo odabir lokacije na temelju postojećih planova za razvoj vjetroelektrana na moru i postojećeg plinovoda.
Projekt će biti prvi takav projekt u kojem će se proizvodnja vodika na moru odvijati na velikoj razini. Odabrana lokacija je zona vjetroelektrana Ten noorden van de Waddeneilanden koja se nalazi 30 nautičkih milja od sjeverne obale Nizozemske u Sjevernom moru. Vlada je uključila ovu lokaciju u svojim planovima za dodatni razvoj offshore vjetroelektrana, prenosi The Maritime Executive.
Odabrana lokacija prostire se na više od 120 četvornih kilometara, a nizozemska vlada izvijestila je da u regiji Groningen postoji snažna potpora za pokretanje projekta. Plan vjetroelektrane poziva na razvoj nove offshore vjetroelektrane smještene sjeverno od Waddenovih otoka koja bi iz snage vjetra proizvodila 700 MW električne energije. Postojeća vjetroelektrana Gemini (600 MW) nalazi se u području koje graniči s ovom lokacijom. Gemini je započeo s radom 2017. kao jedna od najvećih offshore vjetroelektrana na svijetu, kako u pogledu veličine tako i u pogledu proizvodnje.
“Mi smo globalni lider s ovim planom. To je također veliki korak u odnosu na cilj proizvodnje od 4 GW do 2030. iz Klimatskog sporazuma”, rekao je ministar Rob Jetten.
Ministarstvo je priopćilo da će vjetroelektrana osigurati 500 MW energije, a počet će s radom 2031. godine. Lokacija je također odabrana jer se tu nalazi postojeći plinovod koji se može upotrijebiti za transport vodika do kopna te bi također mogao biti spojen na planiranu mrežu koju će razviti Gasunie.
Očekuje se da će projekt pružiti dragocjene uvide u korištenje ove nove tehnologije, za koju očekuju da će igrati glavnu ulogu u energetskom sustavu budućnosti.