Crnogorski pomorac Vladimir Zorić dobitnik je treće nagrade za esej na godišnjem natječaju za buduće pomorske lidere za 2023. godinu, koji je organizirao Globalni pomorski forum (Global Maritime Forum – GMF), prenosi Vijesti.me.
GMF je neprofitna organizacija sa sjedištem u Kopenhagenu u Danskoj, a okuplja lidere svjetske pomorske industrije i spaja ih s političarima – donositeljima odluka, stručnjacima, aktivistima civilnog sektora iz svijeta…
Cilj organizacije je utvrđivanje daljnjih pravaca razvoja svjetske pomorske industrije u smislu povećanja stupnja ekološke održivosti i boljih ekonomskih parametara koje pomorstvo ostvaruje. Na ovogodišnji natječaj stiglo je 112 radova iz 35 država, a međunarodni žiri je izabrao tri najbolja rada koji, prema njihovoj ocjeni, “pružaju izvanredan uvid u aktualno stanje pomorske industrije i daju vizionarske ideje za njezin daljnji razvoj”.
Prva nagrada pripala je Saki Inoue iz Japana, za djelo pod nazivom “Zašto si ti srce ekološke revolucije, a ne samo njezin dio”. Drugo mjesto osvojila je Šarifa Dževan s Mauricijusa, s temom “Svi na palubu: jačanje inkluzivnosti žena za održivu pomorsku industriju”.
Trećenagrađeni, Podgoričanin Vladimir Zorić, autor je rada naslovljenog “Plovidba po talasima promjena: Ekonomska obećanja zelene pomorske budućnosti”. Tema njegovog eseja je smanjenje štetnih emisija ugljikova dioksida iz brodskih pogonskih sistema, ali i svjetskog avio-prijevoza.
S obzirom na to da su pomorci jedni od najvećih svjetskih avio-putnika, koji često putuju internacionalnim letovima kada se pridružuju posadi broda u nekoj dalekoj luci, Zorić je u svom radu predstavio originalnu ideju koju je osmislio – Worldwide Crew Pool (WCP). Taj koncept bi brodarima omogućio da, na početku, u blizini najvećih i najznačajnijih luka u svim dijelovima svijeta, dobiju radnu snagu – pomorce jednako osposobljene u lokalnim trening centrima, prema jedinstvenim i najmodernijim programima Međunarodne pomorske organizacije (IMO) i posebnim programima u vezi s radom na pojedinom specifičnom tipu broda. Tako bi se smanjili troškovi prijevoza prilikom ukrcaja i povratka pomoraca, a s njima i potreba za internacionalnim avio-prijevozom pomoraca, piše Vijesti.me.
WCP bi bio centralizirani sistem koji bi upravljao procesom formiranja posade flota svih brodarskih kompanija koje bi u njega ušle, što bi, tvrdi Zorić, doprinijelo i indirektnom utjecaju svjetske pomorske industrije na emisije CO2.
“Mislim da bi World Crew Pool mogao biti nova takva kapitalna promjena u svjetskom pomorstvu”, ističe Zorić, koji je inače zaposlen kao fleet personnel officer u japanskoj kompaniji, sa sjedištem u Singapuru.
Nagrade će biti uručene na predstojećem Globalnom pomorskom godišnjem samitu, koji se održava od 17. do 19. listopada u Atini u Grčkoj.