Što će biti s brodom nakon odsukavanja i koliko će nas u konačnici koštati, vidjet ćemo, rekla je lučka kapetanica Dolores Brenko Škerjanc te dodala da će cjelokupna akcija odsukavanja potrajati nekoliko mjeseci
Nasukani brod u Raškom zaljevu koji je polovio pod tanzanijskom zastavom postao je hrvatski problem. Vlasnik broda je pulskoj Lučkoj upravi predao dokumentaciju, uključujući i policu osiguranja te napustio brod. Uzrok nasukavanja još nije poznat.
Pročitajte više: Brod se nasukao kod ulaza u luku Rašu: Svih 15 članova posade prošlo bez ozljeda
Izvijestila je to na današnjoj konferenciji za medije lučka kapetanica Dolores Brenko Škerjanc, iznoseći najnovije informacije o brodu koji se nasukao 16. travnja. Istaknula je da na mjestu nasukavanja nema onečišćenja mora i morskog okoliša, da su ondje iz predostrožnosti postavljene su zaštitne brane te da se poduzimaju razne aktivnosti vezane za odsukavanje. Pojasnila je potom procedure, javlja portal Istra24.
– Brodar, kao vlasnik, ima određeno vrijeme da vidi da li može sam odsukati brod što je i učinio. Međutim, utvrdio je da su mu troškovi preveliki pa je brod prebacio nama, dao police osiguranja te ga napustio, rekla je Brenko Škerjanc.
Mi kao ministarstvo, kazala je dalje, na brod smo uputili ronioce i određene tvrtke kako bismo utvrdili stanje te dogovorili sve predradnje prije odsukavanja. Utvrđeno je da je brodu potrebno ispumpavanje zauljenih ugljikovodika zbog čega su iz predostrožnosti postavljene brane, no onečišćenja zasad nema.
Pročitajte više: Brod u Raškom zaljevu već tjedan dana stoji nasukan: Gdje je zapelo?
– Situacija je ondje komplicirana, brod je „sjeo“ na skalinu, relativno je plitko, stoga se sve predradnje odsukavanja moraju napraviti dobro i pametno, kazala je kapetanica, kazavši da bi to, budu li vremenske prilike to dozvoljavale, trajati 10-ak dana.
Što će biti s brodom nakon odsukavanja, vidjet ćemo, rekla je te dodala da će cjelokupna akcija odsukavanja potrajati nekoliko mjeseci.
Pročitajte i: Brod i dalje nasukan u Raškom zaljevu: Iz Ministarstva kažu da se odsukavanje očekuje u sljedećih 30 dana
Nije ni poznato koliko ime vode u brodu, odnosno, kako je kazala kapetanica zauljenog ugljikovodika. Kapetanija je stoga izdala radio oglas kojim se zabranjuje približavanje brodu, a posebno ulazak u brod. Sve radi sigurnosti i ljudi, i broda.
Što se tiče posade, Brenko Škerjanc je kazala da su na sigurnom, da se još provode istražne radnje te da će dio posade najvjerojatnije ovih dana otići kućama, a dio će još ostati.
Pročitajte više: ITF inspektor Simić posjetio posadu nasukanog broda Deala: Čekaju isplatu plaća i repatrijaciju
Koliko će nas odsukavanje u konačnici koštati, kapetanica nije znala. Kazala je samo da će se naplatiti iz police osiguranja broda koje im je predao vlasnik.
-Mogući su problemi u naplati, no vjerujemo da ćemo uspjeti, kao u slučaju Fidelityja, rekla je.
Podsjetimo, brod koji je plovio pod tanzanijskom zastavom nasukao se u večernjim satima, a na njemu se u trenutku nasukanja nalazilo 15 članova posade.