Mit, Misterij ili Samo Loš PR?
Sam spomen tog imena budi mješavinu uzbuđenja i straha, čak i kod najiskusnijih pomoraca. Smješten između Miamija, Bermuda i Portorika, ovaj dio oceana poznat je po pričama o brodovima i avionima koji su navodno nestali bez traga. Ali što je zapravo istina iza ove legendarne morske zagonetke? Je li Bermudski trokut doista groblje brodova i aviona, ili je to samo mjesto gdje mašta slobodno plovi, baš kao brod na otvorenom moru?
Legenda Bermudskog Trokuta
Priča o Bermudskom trokutu stara je koliko i more samo. Prostor od otprilike 1,5 milijuna kvadratnih kilometara već je desetljećima predmet različitih teorija, od onih znanstvenih do onih koji bi se mogli lako zamisliti kao scenariji holivudskih filmova. Sve je počelo sredinom 20. stoljeća kada su izvještaji o misterioznim nestancima brodova i aviona privukli pažnju javnosti. Od tada, Bermudski trokut postao je sinonim za misterij, ali i za senzacionalizam.
Čudne Priče iz Trokuta
Mnogi su čuli za let 19, grupu od pet američkih bombardera koji su nestali tijekom rutinske obuke 1945. godine. Spasilački avion poslan da ih pronađe također je nestao. Ni traga ni glasa. Ova priča samo je dolila ulje na vatru raznih teorija: od vanzemaljaca, vremenskih warpova, pa sve do Atlantide koja možda leži negdje ispod tih valova.
Pomorci su pričali o kompasima koji luduju, plovilima koja su se jednostavno “ugasila”, i oblacima koji su izgledali kao da vas mogu povući u drugu dimenziju. Nije čudo da je Bermudski trokut stekao reputaciju jednog od najstrašnijih dijelova oceana.
Što Kaže Znanost?
No, vrijeme je da se prizemljimo i pogledamo što znanost kaže. Znanstvenici su proučavali Bermudski trokut, i rezultati su, priznajemo, možda malo razočaravajući za ljubitelje dobre misterije. Statistički gledano, broj nestalih brodova i aviona u Bermudskom trokutu nije veći nego u bilo kojem drugom dijelu svjetskih oceana. Jednostavno rečeno, Bermudski trokut je vrlo prometna morska ruta gdje se, kao i na svakoj prometnoj cesti, nesreće jednostavno događaju.
Još jedan faktor koji treba uzeti u obzir su vremenske prilike. Ova regija poznata je po naglim olujama, velikim valovima i snažnim strujama koje mogu prevariti i najiskusnije mornare. Neke teorije govore o mjehurićima metana iz morskog dna koji bi mogli destabilizirati brodove, no za to nema čvrstih dokaza.
Jedna od popularnijih znanstvenih teorija kaže da se u Bermudskom trokutu magnetski sjever i pravi sjever podudaraju, što može izazvati zbunjenost u navigaciji. No, to je daleko od nekakvog mističnog „čaranja” kompasa.
Zaključak
Bermudski trokut više je od same geografije; to je simbol svih onih neobjašnjivih događaja i tajni koje ocean skriva. No, iako su misterije ovog dijela oceana fascinantne, znanstvene činjenice nam govore da nema potrebe za paniku. U konačnici, Bermudski trokut ostaje mješavina stvarnosti i legende, pružajući pomorcima dobar razlog za dodatnu provjeru instrumenata i, možda, za pokoju šalicu kave više dok plove kroz ovo intrigantno područje.