Predložene carinske pristojbe koje cilja Ured američkog trgovinskog predstavnika (USTR) na kineske brodove izazvale su snažne reakcije unutar pomorske industrije. Stručnjaci upozoravaju da bi ove mjere mogle uzrokovati velike poremećaje u trgovini, povećati troškove transporta i imati negativne posljedice za američke izvoznike i potrošače.
Prema prijedlogu USTR-a, kineski brodovi i operateri suočili bi se s pristojbama do 1,5 milijuna dolara pri ulasku u američke luke. Cilj je smanjiti ovisnost SAD-a o kineskim brodogradilištima i potaknuti korištenje američkih brodova. Međutim, industrijski čelnici upozoravaju da bi ova mjera mogla donijeti više štete nego koristi, piše gCaptain.
Utjecaj na trgovinu i američke kompanije
Međunarodna komora za brodarstvo (ICS), koja predstavlja više od 80% svjetske trgovačke flote, upozorava da bi ovakve pristojbe mogle povećati cijene prijevoza i dovesti do poskupljenja robe u SAD-u. Podaci pokazuju da Kina proizvodi 61% novih trgovačkih brodova u svijetu, dok čak 98% kontejnerskih brodova koji dolaze u američke luke potječu iz Kine.
Pomorska kompanija Atlantic Container Line (ACL) ističe da bi uvođenje ovih naknada moglo uzrokovati drastičan rast troškova prijevoza. Cijena izvoza kontejnera mogla bi skočiti s 500 na 2.500 dolara, dok bi uvozne cijene mogle porasti s 2.500 na 4.500 dolara. ACL upozorava da bi u tom slučaju morali obustaviti poslovanje u SAD-u i preusmjeriti svoje brodove na druge rute.
Slabost američke brodogradnje
Komora za brodarstvo Amerike (CSA) naglašava da SAD trenutno nema dovoljne kapacitete za proizvodnju vlastite flote, što je rezultat desetljeća stagnacije u brodogradnji. Podaci pokazuju da su američki brodovi četiri puta skuplji od onih iz stranih brodogradilišta, dok isporuka specijaliziranih brodova traje više od 10 godina.
“Zbog godina zanemarivanja, američka brodogradnja je oslabila i sada se moramo oslanjati na strane brodove,” stoji u priopćenju CSA. Organizacija predlaže alternativne mjere, poput zakona SHIPS for America Act, koji bi dugoročno potaknuo američku brodogradnju.
Rizik za američke izvoznike i potrošače
Stručnjaci iz organizacije BIMCO, jedne od vodećih globalnih pomorskih asocijacija, upozoravaju da bi ove pristojbe povećale troškove prijevoza za 100 do 500%, ugrozile američku trgovinsku konkurentnost i naštetile globalnim lancima opskrbe. BIMCO smatra da ove mjere neće smanjiti američku ovisnost o kineskim brodogradilištima, već će samo povećati troškove poslovanja.
Kako se približava javno saslušanje 24. ožujka, pomorski sektor apelira na vladu da pronađe alternativna rješenja koja će potaknuti američku brodogradnju i jačati konkurentnost, ali bez stvaranja dodatnih tržišnih poremećaja.