Saborska zastupnica i šefica županijskog HNS-a Nada Turina-Đurić objavila je kandidaturu za gradonačelnicu Kraljevice za proljeće 2013. godine.
Uvjerena je da može dobiti podršku SDP-a, ARS-a, HSU-a i drugih stranaka lijevog centra, i izjavila da vjeruje u pobjedu jer HNS ima potpuno novu viziju razvoja Kraljevice.
Turina-Đurić živi u Šmriki, a s obzirom na to da je aktualni SDP-ov gradonačelnik Josip Turina pred mirovinom, u HNS-u su sigurni da mogu dobiti podršku partnera iz SDP-a za ovu kandidaturu i zajednički koalicijski nastup u proljeće iduće godine, među ostalim i zato jer SDP trenutno nema kadrova kojima može konkurirati HNS-u u Gradu Kraljevici.
Ublažen socijalni udar
Prema dosad poznatim informacijama, SDP i HNS će zajedno nastupiti u cijelom nizu gradova i općina u Primorsko-goranskoj županiji, a Kraljevica bi mogao biti jedan od onih gradova u kojima će HNS dobiti podršku jačeg partnera.
Turina-Đurić misli da će joj u kandidaturi upravo pomoći činjenica da je Vlada nedavno razriješila dubioze kraljevičkog škvera, te činjenica da su u Ministarstvu gospodarstva, koje vodi HNS, odlučili radnicima isplatiti poštene otpremnine, čime je ublažen socijalni udar. Misli također da upravo činjenica da dolazi iz HNS-a, dakle stranke vladajuće koalicije u državi, može pomoći rješavanju konkretnih problema Kraljevice.
– HNS je uvijek govorio istinu, pa i o Kraljevici. Prošlost kroz zadnjih 15 godina nije bila dobra prošlost ni za koga. Sada kad je u tijeku stečaj škvera, Kraljevica ima mogućnost za novi početak, pa čak i novo zapošljavanje – kaže HNS-ova čelnica. Ispred ulaza u Brodogradilište Kraljevica u stečaju, ona i njen kolega Gordan Rubeša iznijeli su novu viziju razvoja Kraljevice na moru:
Centar izvrsnosti
– Rezalištu brodova odlučno ne, a sigurno ni remont nije dobro rješenje! U brodogradilištu se trebaju graditi specijalni objekti, vojni brodovi za što postoji interes cijelog niza zemalja, te obavljati servis plovila, a u neposrednoj okolici otvoriti suhu marinu, također servise za nautičare sa svim ostalim uslugama, iz čega Kraljevica opet može živjeti na moru i s vremenom od turizma jer bi se obim brodogradilišta smanjio – kazali su.
HNS-ovci upozoravaju da je u brodogradilištu donedavno od 550 zaposlenih bilo samo 180 radnika u proizvodnji, a ukoliko bi se ostvario ovakav smjer razvoja, gotovo svi oni imali bi priliku zadržati radna mjesta. Uz to, škver Kraljevica trebao bi ostati, po njima, centar izvrsnosti i mjesto edukacije stranih stručnjaka, na čemu se može zarađivati ozbiljan novac.
Rezalište ne dolazi u obzir
– Naši preci u Kraljevici imali su hrabrosti graditi prvi parobrod u Austro-Ugarskoj 1863. godine, potom neposredno nakon II. rata 1947. u praktički razrušenom škveru graditi prvi jugoslavenski ratni brod, a sad bismo trebali postati rezalište. To ne dolazi u obzir, ne samo zato jer je to ekološka prijetnja, nego i zato jer Kraljevica mora i može zadržati proizvodnju – rekao je Gordan Rubeša. Ističe da će se do 2020. godine pomorski promet u svijetu udvostručiti, a već danas u svijetu se čeka gradnja tri tisuće vojnih brodova za niz država – to se mora iskoristiti, smatraju HNS-ovci.
novine.novilist.hr