Nedeljko Kuzma, riječki pomorac i zapovjednik broda koji radi na velikom inženjerskom projektu između Danske i Njemačke, završio je u istražnom zatvoru nakon povratka u Hrvatsku. Razlog: fotografije broda “Galeb” koje je snimio prije nekoliko godina u kraljevičkom škveru.
Po povratku iz Danske na zagrebačkom aerodromu dočekala ga je policija i odmah odvela u Remetinec. Bez prethodnog upozorenja, bez mogućnosti da preuzme prtljagu, Kuzma je sproveden kao da je riječ o opasnom kriminalcu. Zadržan je, prevezen do zatvora u Rijeci, stavljen u ćeliju, a potom pušten uz jamčevinu od 4.000 eura, piše Novi List.
Slučaj koji je pokrenuo cijelu lavinu dogodio se još 2021. godine kada je Kuzma, nakon sastanka s predstavnicima brodogradilišta u Kraljevici, zamolio radnike na obnovi broda “Galeb” da ga puste pogledati brod. Dobili su dopuštenje, fotografirali unutrašnjost i objavili slike u Facebook grupi.
Uslijedila je kaznena prijava tvrtke Dalmont, izvođača radova, zbog navodnog narušavanja poslovnog prostora. Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci tereti Kuzmu da je “neovlašteno prodro u zatvoreni poslovni prostor” i snimao unutrašnjost broda, unatoč znakovima zabrane.
Kuzma, s druge strane, tvrdi da je fotografirao s dopuštenjem i u dobroj namjeri, kao građanin Rijeke koji je, kaže, “suvlasnik broda koji se obnavlja novcem poreznih obveznika”.
U optužnici se navodi da je DORH predložio uvjetnu kaznu zatvora – tri mjeseca, uz rok kušnje od godinu dana. No, ako sud odluči da kazneni nalog nije dovoljan, moguća je kazna i do šest mjeseci uvjetno.
Kuzma smatra da je sve ovo posljedica njegovih javnih istupa protiv tadašnjeg gradonačelnika Vojka Obersnela i projekta obnove “Galeba”. Obersnel sve negira i tvrdi da nije imao nikakvu ulogu u podnošenju prijave.
Ročište je zakazano za sredinu srpnja, a Kuzma se nada da će mu se omogućiti povratak na brod u Dansku odmah nakon saslušanja. Ističe kako ima troje djece i da mu je rad jedini izvor prihoda. Suđenje će pokazati ima li prostora za razumijevanje prema pomorcu koji je, kako tvrdi, samo “bacanjem pogleda na brod” završio u zatvoru.
Izvorna verzija članka iz Novog lista dostupna je OVDJE.