Gradonačelnik Nice pokušao je protjerati velike kruzere, no sud je odlučio kako ovlasti za takve zabrane pripadaju isključivo državnim tijelima
Sud u Nici privremeno je obustavio kontroverznu zabranu velikih kruzera koju je uvela lokalna vlast predvođena gradonačelnikom Christianom Estrosijem. Njegova uredba, donesena početkom srpnja, predviđala je strogo ograničenje dolazaka kruzera s više od 2.500 putnika u Villefrancheu te više od 450 u luci Nice. No, uprava prefekture podnijela je zahtjev za obustavom mjera, tvrdeći da lokalna vlast time prelazi svoje ovlasti — a sud se složio.
Estrosi je u znak prosvjeda 3. srpnja osobno otišao policijskim brodom do broda Voyager of the Seas iz flote Royal Caribbeana, gdje je pred kamerama pokušao uručiti kapetanu pismo i zatražiti da brod odmah napusti sidrište. Posada je odbila razgovor, a brod nije napustio područje, navodi The Maritime Executive.
Gradonačelnik ističe negativan utjecaj masovnog turizma, uključujući onečišćenje zraka i mora, te tvrdi da je riječ o “klimatskoj izvanrednoj situaciji”. Francuski mediji navode da bi zabrana u 2025. godini zahvatila najmanje 17 dolazaka kruzera, a 2026. više od 200.000 putnika.
Međutim, sud je presudio da ovlasti nad plovnim putevima i regulacijom pomorskog prometa pripadaju isključivo državnim tijelima. Prefektura tvrdi da su postupci gradske vlasti bili pravno nevaljani i potencijalno ugrožavali slobodu kretanja.
Estrosi je nakon sudske odluke izjavio da priznaje kako metropola “ne može djelovati sama”, ali je pozvao državu da hitno uvede regulativu. U protivnom, kako najavljuje, podnijet će novu tužbu protiv državnih tijela.
Francuska rivijera tako postaje još jedan primjer sve većeg globalnog trenda destinacija koje pokušavaju ograničiti dolaske velikih kruzera. Grčka je, primjerice, ovog srpnja uvela posebnu taksu za kruzerske putnike, a slične mjere razmatraju i drugi mediteranski gradovi koji se bore s posljedicama overtourisma.