Politički direktor Građanskog pokreta URA, Rade Milošević u priopćenju za medije navodi da URA ima ozbiljne i osnovane sumnje da je stečajni upravitelj Brodogradilišta Bijela, Žarko Ostojić, suprotno procedurama i zakonu omogućio tvrtki Cezar Montenegro doo iz Nikšića, kroz neposrednu pogodbu, otkup sekundarnih sirovina vrijednu preko 40.000 eura.
Milošević navodi da se uvidom u dokumentaciju “stječe utisak da se sve radilo mimo procedure i zakona, da je stečajni upravitelj potpuno netransparentno dodijelio posao tvrtki Cezar Montenegro doo i da je cijeli postupak montiran i pripreman kako bi se posao dodjelio favoriziranoj tvrtki.”
“U Građanskom pokretu URA se pitaju kako je Ostojić izuzeo iz stečajne mase sekundarne sirovine koje su okvirne vrijednosti preko 40.000 eura i da li je imao suglasnost Odbora povjerenika za to. Ističu i da je nejasno tko je utvrdio da je vrijednost sirovina 40.000 eura, jer po njihovim saznanjima ona je bar pet puta veća i pozivaju Ostojića da objelodani ponudu tvrtke Cezar Montenegro doo, suglasnost Odbora povjerenika, popis imovine stečajne mase, ugovor s tvrtkoma Cezar Montenegro doo” i na kraju kaže zainteresiranoj javnosti tko je vršio procjenu vrijednosti sekundarnih sirovina”, navodi se u priopćenju.
U priopćenju se navodi da se uvidom u dokumentaciju zaključuje da je “stečajni upravitelj Žarko Ostojić obmanuo i Privredni sud u čijoj nadležnosti je stečajni postupak.”
“Naime, Ostojić je Privredni sud 3. travnja 2017. godine obavijestio o namjeri prodaje dijela imovine i tvrdio da je na Odboru povjerenika od 9.3.2017. dobio suglasnost za neposrednu pogodbu. U pokretu URA ističu da su uvidom u zapisnik s navedene sjednice došli do saznanja da Odbor povjerenika traži od stečajnog upravitelja da provjeri da li ima i drugih tvrtki, osim Cezar Montenegro doo, koje su specijalizirane za reciklažu metalnog otpada, i da će se tek nakon toga izjasniti”, navodi se u priopćenju.
Milošević u priopćenju navodi i da u Crnoj Gori postoji blizu dvadeset tvrtki koje se bave reciklažom metalnog otpada i “da su se na natječaju pored Cezar Montenegro doo javile još njih četiri i tražile javni natječaj i obustavljanje prodaje, želeći da proces bude transparentan i po zakonu, a što je Ostojić ignorirao, o čemu postoji i pisana dokumentacija.”
Milošević ističe i zabrinutost zbog činjenica da nema kontrole koliko se izvozi sekundarne sirovine iz Brodogradilišta, jer je po njegovim saznanjima u ovom trenutku, izvezeno bar dva puta više sirovine nego što je predviđeno.
U pokretu URA se pitaju zašto predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić na inzistiranje četiri tvrtke nije stopirao prodaju u Brodogradilištu dok se ne utvrdi činjenično stanje i pozvali ga da hitno obustavi prodaju sekundarnih sirovina u Brodogradilištu, izvrši kontrolu cijelog postupka i naposlijetku smjeni stečajnog upravitelja kako bi se zaštitila otimačina državne imovine.
Na kraju su iz URE pozvali i Specijalno državno tužilaštvo radi preispitivanja cijelog postupka i formiranja predmeta u vezi ovog slučaja, a sve kako bi se utvrdila istina.