Iz Instituta za biologiju mora Kotor poručuju da ima više dojava da je u Bokokotorskom zaljevu primijećena najmanje jedna morska kornjača.
Prema podacima iz literature, kao i iz kontakata s kolegama koji se bave ovim vrstama u drugim zemljama regije, ovi gmazovi u normalnim uvjetima ne napadaju čovjeka.
Ipak, prošlog ljeta se u našem zaljevu dogodila čudna situacija da je kornjača ugrizla nekoliko kupača. Srećom kornjače nemaju zube pa nije došlo do krvarenja, ali povrede u vidu modrica i nagnječenja su postojale. Tada smo kontaktirali kolege iz inozemstva (Hrvatska, Italija, Grčka, Tunis…) koji se bave morskim kornjačama i svi su odgovorili isto: možda je kornjača povrijeđena, možda je zbunjena u malom prostoru zaljeva i ne zna izaći, možda je iritirana velikom bukom pod morem, možda je uznemirena zbog parenja, ali svakako u normalnim uvjetima kornjača neće napasti čovjeka.
To su inače zaštićene životinje prema Rješenju o stavljanju pod zaštitu pojedinih biljnih i životinjskih vrsta (Sl. list br. 76/06), a zaštićene su i preko nekoliko međunarodnih konvencija čija je potpisnica i Crna Gora. Prema ovoj legislativi zabranjeno je njihovo hvatanje, uznemiravanje i ubijanje.
Molimo kupače i nautičare da obrate pažnju i ukoliko primijete morsku kornjaču da imaju na umu da morske kornjače nisu kućni ljubimci nego divlje životinje i zato se uvijek savjetuje da se divljim životinjama, tj. morskim kornjačama, kao i dupinima, ne približavamo, da ih ne dodirujemo, da ih ne hranimo ili uznemiravamo na bilo koji način, poručuje dr. Vesna Mačić iz Instituta za biologiju mora Kotor.