Konačno rješenje trebala bi biti dva nova izvora koja će izjednačiti pritisak i zaustaviti curenje nafte, od kojih bi prvi trebao biti završen do sredine kolovoza
NEW ORLEANS – Robotske podmornice danas su, radeći na dubini od oko 1600 metara, odstranile kupolu s podvodnog izvora nafte iz kojeg je od travnja iscurilo oko 650 milijuna litara nafte. Nova kupola, koja bi trebala mnogo učinkovitije prikupljati naftu koja curi iz izvora, bit će postavljena najranije za dva dana, što znači da će se do tad nafta nesmetano izlijevati u vode Meksičkog zaljeva, odnosno prikupljat će je samo brodovi na površini.
– Kupolu bismo trebali postaviti u narednih četiri do sedam dana, ovisno o tome kako će se stvari razvijati. To je naš plan – poručio je Kent Wells, potpredsjednik u BP-ju.
Kupola koja je do sad prikupljala naftu i usmjeravala je prema površini mora gdje se palila ili su je skupljali brodovi, postavljena je početkom lipnja i prikupljala oko 3.8 milijuna litara nafte dnevno. Nova kupola, koja će biti postavljena umjesto nje, bit će, ako izdrži pritisak i bude normalno radila, mnogo učinkovitija te će skupljati između 10 i 13 milijuna litara, dakle skoro svu naftu koja curi iz bušotine. Naime, procjenjuje se da iz “podivljalog” izvora dnevno iscuri između šest i 10 milijuna litara nafte.
Ukoliko postavljanje kupole uspije i ona proradi, to bi bile prve značajnije dobre vijesti iz Meksičkog zaljeva, u čije se vode nafta počela izlijevati 20. travnja, nakon eksplozije i potonuća naftne platforme u kojoj je poginulo 11 radnika.
Zasad, dok su radovi na novoj kupoli u tijeku, svi pozivaju na opreznost i objašnjavaju da se radi o osjetljivoj operaciji ispod površine vode s opremom koja teži 68 tisuća kilograma. Garancije da će operacija na toj dubini u potpunosti uspijeti, tvrde, nema, a na morskom se dnu već nalaze rezervne kupole, u slučaju da operacija propadne.
– Tu se ne radi o onom da stavite kupolu i to je to. To nije kao zatvaranje poklopca na zubnoj pasti – upozorio je James McPherson, glasnogovornik Obalne straže, dok neki čak tvrde da bi, ako kupola ne izdrži pritisak, moglo doći do eksplozije na drugom dijelu izvora.
– Nova kupola do sad nije bila postavljana na takvim dubinama i pod tim uvjetima i nema garancije da će ona biti uspješno stavljena ili da će to biti učinjeno u očekivanom vremenskom roku – upozorili su u BP-ju.
U svakom slučaju, nova kupola, s kojom usporedno ide i angažiranje novog broda za prikupljanje nafte, nije trajno rješenje. Konačno rješenje trebala bi biti dva nova izvora koja će izjednačiti pritisak i zaustaviti curenje, od kojih bi prvi trebao biti završen do sredine kolovoza i kad se podivljali izvor planira začepiti baltom i cementom kako bi se zauvijek zaustavilo curenje nafte. Stanovnici obalnih područja, pogođenih izlijevanjem nafte, sumnjičavi su prema novom BP-jevom planu, kojeg je ovaj odlučio što brže provesti zbog lijepog vremena koje se očekuje u idućih 10 dana.
BP želi prodati najveće naftno polje u cijeloj Sj. Americi
BP trenutačno razmišlja o tome da američkoj naftnoj kompaniji Apache Corporation proda dio svoje imovine, uključujući i velik udio u aljaškom zaljevu Prudhoe, inače najvećem naftnom polju u Sjevernoj Americi koje dnevno daje oko 390 tisuća barela nafte. Ako sklopi ugovor o prodaji s Apacheom, BP bi mogao zaraditi oko 12 milijardi dolara.
Naime, BP trenutačno pokušava prodati dio svoje imovine da bi prikupio novac koji mu je potreban kako bi podmirio troškove čišćenja nafte u Meksičkom zaljevu i isplate odšteta, a za koje se predviđa da bi se na kraju mogli popeti na oko 70 milijardi dolara. (M. H.)