Slike albanskog smeća koje zapljusnu obale Dubrovnika, Pelješca, Korčule, pa čak i nešto udaljenijih pučinskih otoka, nažalost više i nisu neka novost. Golemi otoci plastičnog i drugog otpada obično se pojave na površini, nošeni snažnim jugom i strujama.
Sve što može potone i ukoliko se ne izvadi, trajno ostaje na morskom dnu. Plastika se ne razgrađuje, već pretvara u sve sitnije čestice i tako ulazi u prehrambeni lanac riba, a onda i ljudi. Slika koju šalju iz Molunta predstavlja samo jedan mali dio podmorske parcele, dobro vidljiv, jer se nalazi u plićem području, piše Morski.hr.
Ove godine, nešto kasnije zbog novonastale situacije sa korona virusom, ronilački centar “Sea Star” iz Molunta organizira ekološku akciju čišćenja podmorja.
Mjesto Molunat, zbog svog geografskog položaja na udaru je najjačih vjetrova, jer je na otvorenom moru. Samim tim, svake godine sve veća količina smeća dopluta na plaže, a veliki dio i potone. Specifično je da djeluju morske struje te se to smeće nakuplja na određenu lokaciju u uvali. Ovim putem pozivam sve dobrovoljce da nam se pridruže, a posebice ljude iz ronilačkog svijeta, klubove i ronilačke centre u EKO akciji, koja će se održati u mjestu Molunat 27. lipnja 2020 godine – poručila je Klara Ljubenko, organizatorica akcije i vlasnica ronilačkog centra.
Okupljanje za akciju je u 08:00 h na rivi u Moluntu, organizatori akcije osiguravaju prijevoz ronioca na lokalitete ronjenja. Također, za sve oni koji ne rone će biti organiziran program sakupljanja smeća sa plaža i otoka. Nakon akcije, organizatori će svim dobrovoljcima zahvaliti na sudjelovanju te će biti organizirana zakuska u restoranu “Lancana”.
„Dobne granice nema, bitno je da se uz čišćenje i dobro zabavimo te mogu sudjelovati i oni najmlađi uz prisustvo roditelja“ – poručuje Ljubenko.
Ronioci se zbog pripreme ronilačkih boca i opreme moraju prethodno najaviti ronilačkom centru.
Čišćenje se organizira na površini oko 1500m2 i 7 m dubine, a ovo je nažalost stvarna slika morskog dna u Moluntu.