Napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Irana ponovno su eskalirale nakon što je američka mornarica raketom Hellfire pogodila strojarnicu VLCC tankera Lexie tijekom plovidbe prema iranskom naftnom terminalu na otoku Kharg.
Prema priopćenju američkog Središnjeg zapovjedništva (CENTCOM), tanker Lexie (298.900 dwt, izgrađen 2001.) ignorirao je višestruka upozorenja dok je u balastu plovio prema Iranu. Američke snage odlučile su onesposobiti brod ciljanim udarom koji je teško oštetio strojarnicu, navodi Splash247.
Nedugo nakon incidenta prijavljene su eksplozije na iranskom otoku Qeshm, dok su se u Kuvajtu oglasile sirene za zračnu uzbunu nakon iranskih raketnih i napada dronovima. Riječ je o još jednom u nizu sukoba koji posljednjih mjeseci prate američke pokušaje presretanja brodova povezanih s iranskom trgovinom naftom.
Tanker Lexie već je godinama pod povećalom zbog sumnji na kršenje međunarodnih sankcija. Prema podacima tvrtke TankerTrackers.com, brod je plovio pod zastavom Bocvane, države koja nema vlastiti brodski registar, te je od kolovoza 2019. navodno prevezao oko 47 milijuna barela iranske nafte.
Footage of US forces firing an AGM-114 Hellfire air-to-surface missile into the engine room of the Botswana-flagged tanker M/T Lexie as it attempted to run the US blockade of Iran in international waters. pic.twitter.com/4P4JQSbBEV— OSINTtechnical (@Osinttechnical) June 2, 2026
Aktivnosti broda postale su javno poznate još krajem 2020. godine, no američki Ured za kontrolu strane imovine (OFAC) službeno ga je sankcionirao tek pet godina kasnije.
CENTCOM navodi da su od početka američke pomorske blokade 13. travnja ove godine američke snage onesposobile šest brodova te preusmjerile još njih 122, za koja se sumnjalo da sudjeluju u prijevozu sankcioniranog iranskog tereta.