Njemački mediji prenose saznanja Das Bilda o dramatičnom vojnom zaoštrenju oko grčkog otoka Kasteloriza zbog nalazišta plina.
Otočić dug i širok samo nekoliko kilometara i udaljen od južne obale Turske tri kilometra u utorak navečer postao bi poprištem rata između Grčke i Turske, da njemačka kancelarka Angela Merkel nije u posljednji trenutak zvala prvo predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, a potom i premijera Kiriakosa Micotakisa, prenosi N1.
Prema informacijama Das Bilda, u tom trenutku ratni brodovi i ratni avioni već su bili na putu prema otoku. Riječ je o otoku daleko izvan Egejskog mora, a brodovi jedne i druge ratne mornarice praktično su se već utrkivali tko će prvi stići do Kasteloriza.
Ured grčkog premijera u srijedu je priopćio da su obavijestili Angelu Merkel o razlozima pokreta vojske. Turske vlasti objavile su da je spor nastao oko turskog broda za seizmička istraživanja “Oruc Reis”, koji se kretao južno od otočića zbog istraživanja velikih nalazišta plina, koje se pretpostavlja da leže u vodama koje svojom ekskluzivnom gospodarskom zonom smatraju i Grčka i Turska.
Brod su stoga slijedila dva turska borbena aviona. Kao odgovor je Grčka podigla vlastite borbene avione. Prema večeri Turska je poslala 18 brodova svoje ratne mornarice direktno prema otočiću.
To je bio trenutak u kojem je u gužvu uskočila Angela Merkel.
Der Tagesspiegel navodi da iz njenog ureda nisu potvrdili da je Merkel posredovala između dvije umalo zaraćene zemlje, ali je njena viceglasnogovornica Ulrike Demmer rekla da je “kancelarka razgovarala s Erdoganom telefonski”. Potvrdila je i da je Merkel “razmijenila mišljenja s Micotakisom”.
Turski mediji izvijestili su pak da je Grčka ranije upozorila Tursku da će udaljiti sve seizmičke brodove koji se tamo budu pojavili. Turski mediji su naveli da seizmološka istraživanja još nisu počela. No, internetske stranice koje prate kretanja brodova, navele su da je u srijedu brod “Oruc Reis” bio na jugu Turske, na ruti prema Antaliji.