O nama Marketing   |   Kontakt   |   English

Državni tajnik Bilaver na videokonferenciji ministara prometa o kriznom planu usmjerenom na europski sektor prijevoza tereta

IZVORMMPI
IZVORMMPI

Videokonferencija ministara prometa održana je 8. listopada, u organizaciji njemačkog predsjedništva Vijećem Europske unije. Na konferenciji je sudjelovao državni tajnik, Josip Bilaver, a glavna tema konferencije bila je rasprava o mjerilima za krizni plan za pandemiju, usmjeren na europski sektor prijevoza tereta, što će činiti doprinos Vijeća Europske unije prilikom predlaganja navedenog plana od strane Europske komisije.

Navedenom raspravom ministrice i ministri prometa poslali su jasnu političku poruku što bi navedeni plan trebao sadržavati, kako bi se osiguralo neometano funkcioniranje prometnog sektora.

Državni tajnik, Josip Bilaver u svojem izlaganju istaknuo je kako je dosadašnje iskustvo pokazalo važnost neometanog funkcioniranja prometnog sektora i očuvanja funkcionalnosti opskrbih mreža te je pozdravio donošenje kriznog plana za europski sektor teretnog prometa. Naglasio je da bi krizni plan trebao sadržavati i pravila i preporuke, koje su primjenjive na europskoj razini, ali i posebne preporuke za države članice i prijevoznike. Također bi svakako trebao obuhvatiti i nacionalna tijela nadležna za zdravstvo i unutarnja pitanja kako bi bio provediv.  Posebnu pažnju skrenuo je i na situaciju u pomorskom i zračnom prometu te kako je važno učiti iz dosadašnjih iskustava: ‘U pomorskom prometu, poseban izazov tijekom pandemije predstavljala je nemogućnost zamjene posada te njihova povratka kući te je isto potrebno uzeti u obzir, u okviru kriznog plana.

“S obzirom da je pomorstvo globalan sektor važno je procedure usuglasiti na međunarodnoj razini. S obzirom na ozbiljnu situaciju u zračnom prometu, potrebno je dugoročnije rješenje za pravila o državnim potporama.” – rekao je državni tajnik Bilaver, u svojem obraćanju.

Predsjedavajući Vijeća, njemački ministar Andreas Scheuer istaknuo je kako je prometni sektor iznimno važan te Europa može biti zadovoljna samo ukoliko prometni sektor dobro funkcionira. Naglasio je kako su se sve ministrice i ministri prometa složili da se nekoordinirana situacija na granicama početkom godine više ne smije ponoviti te da je u budućim kriznim situacijama prvenstveno potrebno osigurati tokove za opskrbu robom.

U tom je smislu njemačko predsjedništvo prije ljetne stanke pripremilo Nacrt zaključaka Vijeća o mjerilima za krizni plan za pandemiju usmjeren na europski sektor prijevoza tereta, kojim je dana važnost prometnom i logističkom sektoru kao sistemski važnim dijelovima za funkcioniranje našeg društva. Posebno je istaknuto da bi predmetni plan trebao zadovoljiti potrebe građana EU te osigurati sigurnost i zaštita zdravlja radnika.

Povjerenica Europske komisije za promet, Adina Vălean u svojem se izlaganju posebno osvrnula na korištenje već uspostavljenih mehanizama i instrumenata (osobito nacionalnih prometnih kontakt točaka i ‘zelenih traka’), u kontekstu ponovljenih kriza te je istaknula da se potrebno više osloniti na multimodalni prijevoz. Istaknula je kako je EU od početka pandemija napravila puno da bi se osigurao neometan protok roba i putnika te da su u rekordnom vremenu usvojena izuzeća od europskog zakonodavstva. Budući krizni plan isto tako bi trebao obuhvatiti i putnički promet, napomenula je povjerenica Valean.

Većina država članica u svojim je izlaganjima istaknula kako bi se prilikom izrade kriznog plana trebalo uključiti i sektore zdravstva i unutarnjih pitanja, nadograditi se na već postojeće mehanizme, administrativni teret za prometni sektor svesti na najmanju moguću mjeru te osigurati donošenje koordiniranih mjera, kako bi se očuvali tokovi za dostavu roba i spriječilo nasumično zatvaranje granica. Gotove sve države članice istaknule su važnost razmjene relevantnih informacija, kao i digitalizacije prometa.

 

 

 

Konačni prijedlog Zakona o potvrđivanju međunarodne Konvecije iz Hong Konga za sigurno i okolišno prihvatljivo recikliranje brodova iz 2009.

Videokonferencija ministara prometa održana je 8. listopada, u organizaciji njemačkog predsjedništva Vijećem Europske unije. Na konferenciji je sudjelovao državni tajnik, Josip Bilaver, a glavna tema konferencije bila je rasprava o mjerilima za krizni plan za pandemiju, usmjeren na europski sektor prijevoza tereta, što će činiti doprinos Vijeća Europske unije prilikom predlaganja navedenog plana od strane Europske komisije.

Navedenom raspravom ministrice i ministri prometa poslali su jasnu političku poruku što bi navedeni plan trebao sadržavati, kako bi se osiguralo neometano funkcioniranje prometnog sektora.

Državni tajnik, Josip Bilaver u svojem izlaganju istaknuo je kako je dosadašnje iskustvo pokazalo važnost neometanog funkcioniranja prometnog sektora i očuvanja funkcionalnosti opskrbih mreža te je pozdravio donošenje kriznog plana za europski sektor teretnog prometa. Naglasio je da bi krizni plan trebao sadržavati i pravila i preporuke, koje su primjenjive na europskoj razini, ali i posebne preporuke za države članice i prijevoznike. Također bi svakako trebao obuhvatiti i nacionalna tijela nadležna za zdravstvo i unutarnja pitanja kako bi bio provediv.  Posebnu pažnju skrenuo je i na situaciju u pomorskom i zračnom prometu te kako je važno učiti iz dosadašnjih iskustava: ‘U pomorskom prometu, poseban izazov tijekom pandemije predstavljala je nemogućnost zamjene posada te njihova povratka kući te je isto potrebno uzeti u obzir, u okviru kriznog plana.

“S obzirom da je pomorstvo globalan sektor važno je procedure usuglasiti na međunarodnoj razini. S obzirom na ozbiljnu situaciju u zračnom prometu, potrebno je dugoročnije rješenje za pravila o državnim potporama.” – rekao je državni tajnik Bilaver, u svojem obraćanju.

Predsjedavajući Vijeća, njemački ministar Andreas Scheuer istaknuo je kako je prometni sektor iznimno važan te Europa može biti zadovoljna samo ukoliko prometni sektor dobro funkcionira. Naglasio je kako su se sve ministrice i ministri prometa složili da se nekoordinirana situacija na granicama početkom godine više ne smije ponoviti te da je u budućim kriznim situacijama prvenstveno potrebno osigurati tokove za opskrbu robom.

U tom je smislu njemačko predsjedništvo prije ljetne stanke pripremilo Nacrt zaključaka Vijeća o mjerilima za krizni plan za pandemiju usmjeren na europski sektor prijevoza tereta, kojim je dana važnost prometnom i logističkom sektoru kao sistemski važnim dijelovima za funkcioniranje našeg društva. Posebno je istaknuto da bi predmetni plan trebao zadovoljiti potrebe građana EU te osigurati sigurnost i zaštita zdravlja radnika.

Povjerenica Europske komisije za promet, Adina Vălean u svojem se izlaganju posebno osvrnula na korištenje već uspostavljenih mehanizama i instrumenata (osobito nacionalnih prometnih kontakt točaka i ‘zelenih traka’), u kontekstu ponovljenih kriza te je istaknula da se potrebno više osloniti na multimodalni prijevoz. Istaknula je kako je EU od početka pandemija napravila puno da bi se osigurao neometan protok roba i putnika te da su u rekordnom vremenu usvojena izuzeća od europskog zakonodavstva. Budući krizni plan isto tako bi trebao obuhvatiti i putnički promet, napomenula je povjerenica Valean.

Većina država članica u svojim je izlaganjima istaknula kako bi se prilikom izrade kriznog plana trebalo uključiti i sektore zdravstva i unutarnjih pitanja, nadograditi se na već postojeće mehanizme, administrativni teret za prometni sektor svesti na najmanju moguću mjeru te osigurati donošenje koordiniranih mjera, kako bi se očuvali tokovi za dostavu roba i spriječilo nasumično zatvaranje granica. Gotove sve države članice istaknule su važnost razmjene relevantnih informacija, kao i digitalizacije prometa.

 

 

 

Konačni prijedlog Zakona o potvrđivanju međunarodne Konvecije iz Hong Konga za sigurno i okolišno prihvatljivo recikliranje brodova iz 2009.

Intervju

Kolumna

Službene informacije

Foto / video