U vapnenačkim naslagama na području Solnhofena, općine u njemačkoj saveznoj državi Bavarskoj otprije poznate po ostacima iz razdoblja jure, međunarodni tim paleontologa nedavno je otkrio sjajno očuvan fosil morskog psa.
Gigantska riba živjela je prije otprilike stotinu i pedeset milijuna godina, u vrijeme kad je današnja Njemačka bila veliko otočje u plitkome tropskom moru te se nalazila bliže ekvatoru; piše Povijest.hr. Asteracanthus ornatissimus, kako je vrsta nazvana, pripadao je porodici hibodonta, predaka današnjih morskih pasa i raža koji su se pojavili koncem devona, da bi izumrli prije šezdeset i šest milijuna godina.
“Te su životinje bile dugačke između nekoliko centimetara i tri metra. Sudeći po ostacima kralježnice, Asteracanthus ornatissimus bio je jedan od najvećih pripadnika roda, štoviše, jedna od najvećih riba svoga vremena. U usporedbi s njim, veliki bijeli morski pas, vladar današnjih dubina, doima se poput patuljka”, ispričao je voditelj istraživanja Sebastian Stumpf, paleontolog sa Sveučilišta u Beču. “Leđne peraje bile su mu vrlo snažne, što ga je činilo odličnim plivačem, a uz to je bio obraren trokutastim zubima oštrim poput britve, savršenim za komadanje plijena. Zbog svih tih karakteristika, bio je ubojit predator. Kad bi napao, smrt nije nastupala brzo: žrtvi bi prvo pojeo peraje i rep, da ne može pobjeći, a potom se polako gostio ostatkom”.
Vrstu je, još prije 180 godina, na osnovu pronađenog dijela leđne peraje opisao švicarsko-američki prirodoslovac Luis Agassiz, no kompletan kostur pronađen je tek sada.