O nama Marketing   |   Kontakt   |   English

Šibenski čuvar prirode Goran Šimić dobitnik priznanja “Ponos Hrvatske”: Organizirao preko dvadeset akcija čišćenja podmorja i okoliša!

IZVORHRT

Ususret svečanoj dodjeli priznanja “Ponos Hrvatske”, koja će se održati 1. ožujka na Prisavlju, HRT svakog dana objavljuje reportažu o jednom od dobitnika, kojih je ove godine dvanaest.

Jedan od njih je i Šibenčanin Goran Šimić, kojega je dugogodišnje nesebično djelovanje i aktivna briga o prirodi dovela do nacionalnog priznanja “Ponos Hrvatske” i to u novoj kategoriji ekologije. Dosad je organizirao preko dvadeset akcija u moru i na kopnu te proširio svijest o važnosti očuvanja okoliša. Gomili otpada u prirodi nije mjesto, i znaju to svi.

No često se nađu pojedinci kojima šuma posluži kao odlagalište za smeće.

To je to o čemu ja pričam, ali ovih slučajeva je sve manje i manje. Ovo je sad jedan izolirani slučaj, jer ovo se teško više može naći u gradu, rekao je aktivist i dobitnik nagrade “Ponos Hrvatske” Goran Šimić.

I nije trebalo mnogo govoriti, Goran se bacio na posao.

Zahvaljujući njegovu angažmanu posljednjih godina, smeća i ovakvih primjera danas je sve manje.

Ja tako živim, drugačije ne znam. Mislim nije to cijeli život, ja sam to počeo raditi prije par godina aktivno, nisam nikad bacao smeće, normalno. To je jednostavno moj način života i osjećam potrebu da ja to moram raditi. Ne znam kako bi to opisao. Valjda svatko ima u sebi neki unutarnji poziv za nešto, a ja imam za čišćenje okoliša i zaštitu prirode, dodao je aktivist Šimić.

Jedan je od rijetkih aktivista koji u zelenim akcijama spaja i kopno i more. Dosad je organizirano više od dvadeset akcija čišćenja i prikupljeno na tone otpada.

Najviše morskog otpada ima ovdje na rivi, to čistimo konstantno i dovest ćemo to kraju kad tad. To se nije čistilo vjerojatno sto godina otkad postoji plastika i industrija, a kopno akcija Zablaće – Soline. To su nevjerojatne količine smeća, četiri, pet puta smo radili akcije i još nismo gotovi i to mi je jedan trn u oku koji me muči. I to moramo završiti, to je ono najkritičnije, poručio je Šimić.

No nakon mnogih provedenih akcija i punih vreća u Murteru druga priča – more je bistro i čisto.

Pa evo kod nas zapravo zbog te Goranove svijesti nemate praktički više što ni čistiti. Tako da smo mi ostali oskudni za jedno druženje, jedan ručak, jednu zezanciju i druženje s roniocima jer jednostavno nemamo više što čistiti. Goran već godinama čisti murtersko podmorje zajedno s našim udrugama i našim roniocima iz Murtera, naglasio je načelnik Općine Murter-Kornati Toni Turčinov.

Goran je karika koja povezuje grupu i motivira na djelovanje.

Koliko god se svi mi nalazili Goran je uvijek taj koji je gura ekologiju koji je uvijek bio tu za nas sve, da nas pogura da idemo raditi naprijed, idemo riješiti bilo što samo da unesemo boljitak u našu zajednicu, istaknuo je Kristijan Grčić, ronilački klub Roniti se mora, Šibenik.

Na jednoj su se takvoj eko-akciji i upoznali i otad djeluju zajedno na području cijele županije.

Na naše akcije sve više su počela dolaziti djeca i ljudi, dok u principu kad smo mi to tek počeli, to je bilo dvoje, troje ljudi bi došlo, ali sad to već bude pravi događaj za razliku od tri, četiri godine, rekao je Šime Martinović, kulturno ekološka udruga Caretta, Zaton.

Za svoj rodni Šibenik kaže – grad je koji vodi računa o zaštiti prirode i može biti primjer drugima. A malim promjenama svatko može pridonijeti boljem sutra, jer u nama se krije rješenje.

Da svatko pogleda malo od sebe, da ne kupi dvije vreće plastične u dućanu za namirnice, nego jednu s tim je već veliki korak napravio, kazao je Šimić.

Korak u zaštiti planeta odavno je odlučio napraviti i tim putem korača i danas.

Ja sam samo krenuo i to je možda potaklo druge ljude da neki pojedinac stvarno nešto može napraviti, tako da to mi je satisfakcija osobna, posebno mojoj kćeri kad naraste da ima primjer u svojoj kući. Stvarno nisam očekivao ovakvu nagradu, to sam uvijek gledao nekako za neke ljude koji spašavaju živote i baš neke junake. Filmske priče, dodao je Šimić.

Veliko srce i skromnost odlikuju ovogodišnjeg heroja ekologije, koji je ponosnim učinio Šibenik i cijelu Hrvatsku. A istim tempom s kolegama i prijateljima nastavlja dalje. U novu akciju zaronit će već ovog ožujka, piše HRT.

Ususret svečanoj dodjeli priznanja “Ponos Hrvatske”, koja će se održati 1. ožujka na Prisavlju, HRT svakog dana objavljuje reportažu o jednom od dobitnika, kojih je ove godine dvanaest.

Jedan od njih je i Šibenčanin Goran Šimić, kojega je dugogodišnje nesebično djelovanje i aktivna briga o prirodi dovela do nacionalnog priznanja “Ponos Hrvatske” i to u novoj kategoriji ekologije. Dosad je organizirao preko dvadeset akcija u moru i na kopnu te proširio svijest o važnosti očuvanja okoliša. Gomili otpada u prirodi nije mjesto, i znaju to svi.

No često se nađu pojedinci kojima šuma posluži kao odlagalište za smeće.

To je to o čemu ja pričam, ali ovih slučajeva je sve manje i manje. Ovo je sad jedan izolirani slučaj, jer ovo se teško više može naći u gradu, rekao je aktivist i dobitnik nagrade “Ponos Hrvatske” Goran Šimić.

I nije trebalo mnogo govoriti, Goran se bacio na posao.

Zahvaljujući njegovu angažmanu posljednjih godina, smeća i ovakvih primjera danas je sve manje.

Ja tako živim, drugačije ne znam. Mislim nije to cijeli život, ja sam to počeo raditi prije par godina aktivno, nisam nikad bacao smeće, normalno. To je jednostavno moj način života i osjećam potrebu da ja to moram raditi. Ne znam kako bi to opisao. Valjda svatko ima u sebi neki unutarnji poziv za nešto, a ja imam za čišćenje okoliša i zaštitu prirode, dodao je aktivist Šimić.

Jedan je od rijetkih aktivista koji u zelenim akcijama spaja i kopno i more. Dosad je organizirano više od dvadeset akcija čišćenja i prikupljeno na tone otpada.

Najviše morskog otpada ima ovdje na rivi, to čistimo konstantno i dovest ćemo to kraju kad tad. To se nije čistilo vjerojatno sto godina otkad postoji plastika i industrija, a kopno akcija Zablaće – Soline. To su nevjerojatne količine smeća, četiri, pet puta smo radili akcije i još nismo gotovi i to mi je jedan trn u oku koji me muči. I to moramo završiti, to je ono najkritičnije, poručio je Šimić.

No nakon mnogih provedenih akcija i punih vreća u Murteru druga priča – more je bistro i čisto.

Pa evo kod nas zapravo zbog te Goranove svijesti nemate praktički više što ni čistiti. Tako da smo mi ostali oskudni za jedno druženje, jedan ručak, jednu zezanciju i druženje s roniocima jer jednostavno nemamo više što čistiti. Goran već godinama čisti murtersko podmorje zajedno s našim udrugama i našim roniocima iz Murtera, naglasio je načelnik Općine Murter-Kornati Toni Turčinov.

Goran je karika koja povezuje grupu i motivira na djelovanje.

Koliko god se svi mi nalazili Goran je uvijek taj koji je gura ekologiju koji je uvijek bio tu za nas sve, da nas pogura da idemo raditi naprijed, idemo riješiti bilo što samo da unesemo boljitak u našu zajednicu, istaknuo je Kristijan Grčić, ronilački klub Roniti se mora, Šibenik.

Na jednoj su se takvoj eko-akciji i upoznali i otad djeluju zajedno na području cijele županije.

Na naše akcije sve više su počela dolaziti djeca i ljudi, dok u principu kad smo mi to tek počeli, to je bilo dvoje, troje ljudi bi došlo, ali sad to već bude pravi događaj za razliku od tri, četiri godine, rekao je Šime Martinović, kulturno ekološka udruga Caretta, Zaton.

Za svoj rodni Šibenik kaže – grad je koji vodi računa o zaštiti prirode i može biti primjer drugima. A malim promjenama svatko može pridonijeti boljem sutra, jer u nama se krije rješenje.

Da svatko pogleda malo od sebe, da ne kupi dvije vreće plastične u dućanu za namirnice, nego jednu s tim je već veliki korak napravio, kazao je Šimić.

Korak u zaštiti planeta odavno je odlučio napraviti i tim putem korača i danas.

Ja sam samo krenuo i to je možda potaklo druge ljude da neki pojedinac stvarno nešto može napraviti, tako da to mi je satisfakcija osobna, posebno mojoj kćeri kad naraste da ima primjer u svojoj kući. Stvarno nisam očekivao ovakvu nagradu, to sam uvijek gledao nekako za neke ljude koji spašavaju živote i baš neke junake. Filmske priče, dodao je Šimić.

Veliko srce i skromnost odlikuju ovogodišnjeg heroja ekologije, koji je ponosnim učinio Šibenik i cijelu Hrvatsku. A istim tempom s kolegama i prijateljima nastavlja dalje. U novu akciju zaronit će već ovog ožujka, piše HRT.

Intervju

Kolumna

Lifestyle

Foto / video