Kao odgovor na invaziju na Ukrajinu, vlade Zapada najavljuju dodatne sankcije za Rusiju, pokušavajući naštetiti ruskom gospodarstvu, jednom od najvećih izvoznika energenata na svijetu. Povlačeći svoja poslovanja iz Rusije, njima su se pridružili i veliki igrači naftne industrije. No, s obzirom da velik dio zaliha dolazi iz Rusije, pitanje je na koga će sankcije imati veći utjecaj i hoće li u konačnici više naštetiti Rusiji ili onima koji te iste sankcije donose. S druge strane, Kina i njezine kompanije ‘trljaju ruke’, već ubirući značajan profit zahvaljujući porastu uvoza iz Rusije.
SAD zabranio uvoz ruske nafte, UK i EU još neće
Američki predsjednik Joe Biden donio je jučer, 8. ožujka, odluku o zabrani uvoza energenata iz Rusije u SAD. “Ruska nafta više se neće prihvaćati u američkim lukama. Američki će narod zadati još jedan snažan udarac Putinovom ratnom stroju”, rekao je predsjednik Biden, prenosi The Maritime Executive. Upozorio da će se posljedice “osjetiti i u SAD-u”, pojašnjavajući da će zauzimanje ukrajinske strane, odnosno “strane slobode”, rezultirati porastom cijena nafte i plina. Međutim, valja napomenuti da SAD uvozi tek mali dio nafte iz Rusije. Ipak, jučer je cijena benzina na američkim benzinskim postajama dosegnula najvišu razinu svih vremena, premašivši 4,17 dolara po galonu (3,785 litara).
Velika Britanija, koja je već zatvorila svoje luke za ruske brodove, prestati će uvoziti naftu i naftne derivate iz Rusije do kraja 2022. godine, objavio je u utorak The Guardian, a prenosi Geopolitika News.
Postupno ukidanje njihovog uvoza najavio je britanski ministar za energetiku i industrijsku strategiju Kwasi Kwarteng. Tranzicija će tržištu, tvrtkama i lancima opskrbe dati “više nego dovoljno vremena za zamjenu ruskog uvoza“, za koji kaže da predstavlja 8% potražnje Ujedinjenog Kraljevstva. Tvrtke bi trebale iskoristiti ovu godinu da bi osigurale laganu tranziciju kako ne bi naštetile potrošačima, kazao je ministar, dodavši da gotovo 70 posto zaliha ne može naći kupca. Također je kazao da se istražuju mogućnosti prekida isporuke prirodnog plina iz Rusije u Veliku Britaniju, koje čine 4% ukupnog uvoza plina te zemlje.
Europska komisija objavila je planove za smanjenje ovisnosti zemalja članica Europske unije o ruskim izvorima energije zbog rata u Ukrajini. Predložili su smanjenje uvoza plina iz Rusije za dvije trećine ove godine, piše Al-Jazeera, a prenosi Geopolitika News. EK smatra da bi to moglo izbrisati ogroman dio ovisnosti EU o Rusiji kroz korištenje novih zaliha plina, povećanje rezervi za sljedeću zimu i ubrzavanje napora da bude energetski učinkovitija.
“Do kraja ove godine možemo zamijeniti 100 milijardi kubnih metara plina iz Rusije. To je dvije trećine onoga što uvozimo od njih. Ovo će okončati našu preveliku ovisnost i dati nam prijeko potreban manevarski prostor”, rekao je potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans, koji vodi kreiranje politike Europske unije o energiji i klimatskim promjenama. U svom je planu EU pretpostavila kako bi mogla postati potpuno neovisna o ruskom plinu, nafti i ugljenu do 2030. godine, rekao je Timmermans, ali pri tom i pozvao na oprez.
Naftni divovi povlače se iz Rusije, OPEC upozorava: Ništa ne može nadomjestiti ruski izvoz nafte
Naftna industrija najavila je planove za gašenje ruskih projekata ubrzo nakon početka invazije. S jačanjem pritiska, Shell se početkom tjedna ispričao zbog kupnje ruske nafte te objavio da namjerava postupno prekinuti sudjelovanje u svim ruskim naftnim i plinskim projektima, uključujući naftu, naftne derivate, plin i ukapljeni plin (LNG). Shell je već prošlog tjedna najavio da prekida sudjelovanje u projektu plinovoda Sjeverni tok 2 i partnerstvo s Gazpromom i povezanim subjektima. Povlačenje poslovanja iz Rusije najavili su i ExxonMobil, BP, Equinor i Wintershall Dea.
Trgovci koje je anketirao Bloomberg procjenjuju da bi cijena nafte mogla oboriti rekordnih 150 dolara, prenosi Geopolitika News. Prema Johnu Driscollu, osnivaču JTD Energy Services (Singapur), sada na tržištu nema dovoljno nafte i potražnja će ostati čak i pri cijeni od 150 dolara. Dana 7. ožujka cijena nafte približavala se iznosu od 140 dolara.
Kako prenosi Geopolitika News, glavni tajnik OPEC-a Mohammad Barkindo je za CERAWeek rekao da proizvodnja nafte OPEC-a ne može nadoknaditi eventualnu zabranu ruske nafte. “Ne postoji kapacitet na svijetu koji bi mogao zamijeniti 7 milijuna barela dnevno”, rekao je Barkindo na konferenciji. “Nemamo kontrolu nad trenutnim događajima, geopolitikom, a to diktira dinamiku tržišta.”
Kina trlja ruke
Prema tržišnim analitičarima, Kina bi mogla itekako iskoristiti ovu situaciju. Kina je već počela preuzimati gotovo sav izvoz pšenice iz Rusije, a očekuje se da će nastaviti kupovati rusku sirovu naftu – najvjerojatnije po cijenama koje će biti puno niže nego u ostatku svijeta. Stanje dobro ilustrira činjenica da se cijena dionica luke Jinzhou, najsjevernije kineske luke i glavne ulazne točke za ruske proizvode, gotovo udvostručila u samo tjedan dana, prenosi The Maritime Executive.
Kineska državna poduzeća također bi mogla iskoristiti prednosti sankcija koje uvodi Zapad. Bloomberg izvještava da nekoliko najvećih kineskih državnih kompanija, uključujući državne naftne kompanije CNPC i Sinopec, razmatraju mogućnosti ulaganja u ruske tvrtke.
Kako sve više kompanija odbija prevoziti ruski teret, i kineski operateri tankera mogli bi se okoristiti od trgovine ruskom naftom. “Vjerojatno će uskoro svu rusku naftu prevoziti samo tankeri povezani s Rusijom ili Kinom”, stoji u jučerašnjem izvješću BRS Group.