Incidenti piratstva i oružanih pljački na najnižoj su razini u gotovo 30 godina, zbog “povećanog opreza i koordiniranih napora da se smanji prijetnja za pomorce”. ICC Međunarodni pomorski ured (IMB) objavio je svoje izvješće za prvu polovicu 2022., u kojemu se navodi da je u ovom razdoblju zabilježen najmanji broj prijavljenih incidenata od 1994. godine.
Izvješće pokazuje da je u prvih šest mjeseci ove godine zabilježeno ukupno 58 incidenata. Iako su se pirati ukrcali na ukupno 55 plovila, izvješće IMB-a pokazuje da je samo jedno plovilo oteto. Ukupan broj incidenata smanjio se za gotovo 15 posto u odnosu na prvu polovicu 2021., kada je zabilježeno 68 incidenata, donosi The Maritime Executive.
“Ovo je dobra vijest, ne samo za pomorce i pomorsku industriju, već i za trgovinu koja promiče gospodarski rast”, rekao je Michael Howlett, direktor IMB-a. “No, područja rizika se mijenjaju, i brodarska zajednica moraju ostati na oprezu. Potičemo vlade i odgovorna tijela da nastave s patrolama koje imaju pozitivan učinak i odvraćaju pirate od napada.”
Međutim, nisu sve vijesti dobre: ukupno 23 člana posade uzeta su kao taoci tijekom tog razdoblja, a još petorici su pirati prijetili. IMB naglašava da nijedan član posade nije otet ove godine te da nije zabilježen nijedan slučaj u kojemu se na plovilo pucalo iz vatrenog oružja. Unatoč tome, u 96 posto incidenata pirati su se ukrcali na plovila, a u više od polovice incidenata (ukupno 32) riječ je bila plovilima koja su bila na sidru. Još 19 brodova napadnuto je tijekom plovidbe.
Iako ukupni broj incidenata nastavlja padati, IMB upozorava da žarišta i dalje postoje. Posebno su naglasili rizični Gvinejski zaljev i Singapurski tjesnac. Također se ističe kontinuirani porast broja izvještaja koji dolaze sa sidrišta u Callaou u Peruu. U pet incidenata zabilježenih u Peruu počinitelji su bili naoružani noževima, a u jednom slučaju i pištoljem. Ukupno su četiri člana posade uzeti kao taoci na sidrištu Callao.
Četvrtina svih incidenata prijavljenih u 2022. na globalnoj razini dogodila se upravo u Singapurskom tjesnacu, području koje je ReCAPP također istaknuo kao opasno. Samo od početka ove godine, šesnaest brodova bilo je meta piratskih napada u Singapurskom tjesnacu, a oružje se koristilo u šest incidenata. IMB je ove incidente kategorizirao kao oportunističke napade niske razine opasnosti. Pljačkaši su se obično krcali na brodove u potrazi za rezervnim dijelovima ili drugim materijalom, a većina počinitelja odluči pobjeći kada budu otkriveni.
IMB također ističe blagi porast prijavljenih incidenata u indonezijskom arhipelagu po prvi put od 2018. godine. U 2022. godini zaprimljeno je ukupno sedam prijava naspram pet prijava prošle godine. Ove je godine pet plovila napadnuto na sidrištu, jedno u plovidbi i jedno na vezu. Oružje je korišteno u najmanje tri incidenta, a jednom članu posade pirati su prijetili.
Dok 20 posto izvješća o napadima i dalje dolazi iz Gvinejskog zaljeva, IMB pokazuje stalan pad u prvoj polovici godine tijekom svake od proteklih pet godina. Incidenti su pali za otprilike polovicu, a ove godine zabilježeno ih je 12, u usporedbi s 23 prošle godine i vrhuncem od 50 u prvoj polovici 2018. godine. Deset incidenata ove godine definirano je kao oružane pljačke, a preostale dvije kao piratstvo.
Smatra se da je bolja koordinacija u regiji pridonijela smanjenju broja napada na brodove. Kao primjer navodi se napad na Panamax bulk carrier u travnju, 260 milja od obale Gane. Centar za prijavu piratstva IMB-a upozorio je i povezao regionalne vlasti i međunarodne ratne brodove kako bi zatražio pomoć. Talijanski ratni brod i njegov helikopter odgovorili su, osiguravajući sigurnost posade i zatim otprativši bulk carrier do luke.
Čak 74 posto svih slučajeva u kojima su članovi posade uzeti za taoce dogodilo se u Gvinejskom zaljevu, naglašava IBM u svom izvješću. Ponovili su pozive obalnim agencijama i međunarodnim mornaricama da nastave s naporima kako bi osigurali da se ovaj problem trajno riješi.
Prošlog tjedna su se čelnici brodarske industrije, uključujući ICS, BIMCO, Intertanko, Intercargo i OCIMF, udružili kako bi iskazali podršku naporima koje poduzimaju nigerijske snage za smanjenje opasnosti od piratstva u regiji. Brodarske udruge udružile su se s nigerijskom mornaricom, nigerijskom agencijom za pomorsku sigurnost (NIMASA) i nigerijskom radnom skupinom za industriju (NIWG) kako bi pokrenule novu strategiju za zaustavljanje piratstva, oružane pljačke i otmica u Gvinejskom zaljevu.
IBM u svom polugodišnjem izvješću upozorava da je oprez potreban i u područjima nakon prestanka piratstva. Primjerice, prijetnja piratstva još uvijek postoji u vodama južnog Crvenog mora i Adenskog zaljeva, uključujući jemensku i somalijsku obalu, usprkos tome što u 2022. nije bilo prijavljenih incidenata.