Po odbitku poreznih obveza, neto dobit Lenca iznosi 5,38 milijuna eura.
Brodogradilište Viktor Lenac, jedan od glasnijih protivnika vladine odluke o uvođenju poreza na ekstraprofit, državi će platiti 1,2 milijuna eura tog jednokratnog poreza, prenosi Poslovni dnevnik.
Prema pojašnjenju uprave u upravo objavljenom nerevidiranom financijskom izvješću, Lenac je prošlu godinu završio s velikim rastom poslovnih prihoda koji su dosegli 84,6 milijuna eura, a ukupni poslovni rashodi bez uračunate amortizacije iznosili su 65,3 milijuna eura. Ostvarena je pri tom EBITD-a u iznosu od 19,3 milijuna eura.
Obračunata amortizacija od 11,7 milijuna eura, koja je po objašnjenju uprave nešto viša jer je analizom utvrđeno da je značajan dio imovine stariji u nekim slučajevima i dvostruko u odnosu na uobičajeni vijek uporabe, a potreba za bržom amortizacijom posebice je utvrđena kod plutajućih dokova.
Budući da Lenac s visinom prihoda ulazi među tvrtke koje su obveznice posebnog poreza na dobit, te da je dobit prije oporezivanja za preko 20 posto veća od prosječne dobiti koju je kompanija ostvarivala u prethodnom četverogodišnjem razdoblju, odnosno trogodišnjem, budući da je 2018. zaključena s gubitkom, obvezan je platiti 1,4 milijuna eura redovnog poreza na dobit, te 1,2 milijuna eura poreza na ekstraprofit. Po odbitku ovih poreznih obveza, neto dobit Lenca iznosi 5,38 milijuna eura.
Prošla godina u Lencu je obilježena punom zaposlenošću kapaciteta, a poslovanje s američkom 6. flotom donosi najveći dio prihoda, a ta suradnja nastavlja se i u 2023. Najave recesije u Lencu očekuju da će rezultirati i daljnjim padom vozarina i ostaviti traga na brodarske kompanije, koje će razdoblje slabijih vozarina iskoristiti za obavljanje remontne poslove, pa se očekuje veću potražnju od ponude dokovskog prostora u europskim zemljama, a Lenac već bilježi povećan broj upita za remonte brodova trgovačke mornarice.