Građanska inicijativa “Pravo na zdrav život” iz Ploča podnijela je Državnom inspektoratu prijavu zbog, kako kažu, dugogodišnje ugroze zdravlja građana, zagađenja zraka teškim metalima, zagađenja mora i tla, samozapaljenja velikih gomila ugljena, neprestanog prašenja i zagađenja cjelokupnog okoliša.
Inicijativa je prikupila videosnimke, koje, kažu, ozbiljno kompromitiraju rad unutar luke. Tvrde – kaljužne vode idu u more, nepokriveni tereti se odvode noću, prije 10 dana buknuo je i požar.
Iz Lučke uprave Ploče, koja bi sve trebala nadzirati, potvrđuju da ima povremenih incidenata zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, kažu, žale zbog toga, ali situacija je – tvrde – daleko od dramatične, prenosi Dnevnik.
Uvjeravaju da sve rade po Zakonu i propisima RH, a kažu to potvrđuju i inspekcije i mjerenja kakvoće zraka.
“Snimke pokazuju opetovano onečišćenje podmorja, tla i zraka u delti Neretve”, navodi Darjan Barbir iz Građanske inicijative u prilogu reporterke Dnevnika Nove TV Paule Klaić Saulačić.
Na pitanje tko je snimio onečišćenja, Barbir odgovara: “Snimili su ih radnici luke, radnici pri luci, sestrinskih firmi i slično, međutim moramo zadržati identitet tajnim zbog sigurnosti za njihov posao”.
Građani podnijeli prijavu
Državnom inspektoratu građani su podnijeli prijavu zbog, kažu – dugogodišnje ugroze zdravlja građana, zagađenja zraka teškim metalima, zagađenja mora i tla. Iz Državnog inspektorata, kažu, nadzor je u tijeku i kada završi, znat će se više detalja. A evo što kažu iz nadležnog ministarstva.
“Mjerenja lebdećih čestica PM 2,5 i PM 10 se na području grada Ploča ne provode tako da onečišćenje s ovim onečišćujućim tvarima ne možemo komentirati”, navode u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.
Prevedeno – ‘ne znamo jer to ne kontroliramo’. Iz Zavoda za javno zdravstvo u Splitu kažu – kakvoća se mjeri po zahtjevu Lučke Uprave Ploče i upozorava.
“Pokazuje se da su vrijednosti ukupne taložne tvari povišene na jednoj postaji od nih. Mislim da bi bilo u redu da se možda provjeri jednu godinu i stanje lebdećih čestica i naravno metala u njima kako bi se mogla dobiti cjelovita slika”, ističe Nenad Periš iz Zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.
Gradonačelnik će tražiti izmjene
Gradonačelnik uvjerava – mjerenja i mjerne stanice nisu dobro raspoređene, tražit će izmjene.
“Ako su postojala tijela koja su trebala korigirati stvari, a vjerujem da su postojala očito, subjektivni dojam je da to nisu postigli, morat ćemo preuzeti stvari u svoje ruke”, navodi gradonačelnik Ploča Mišo Krstičević.
Imaju li građani Ploča razloga za zabrinutost, ekipa Dnevnika Nove TV pitala je i nadležne u Županiji, ali i Ministarstvo mora i prometa, a na upite nisu odgovorili. Građani Ploča odgovore čekaju, a spremni su, kažu, i na prosvjede.