O nama Marketing   |   Kontakt   |   English

Zubčić: Pomorska škola je iznimno važna, a uspješnim obrazovanjem mladi pomorci postaju jedan od najboljih proizvoda Hrvatske

U Pomorskoj školi Zadar blagdan Sv. Nikole ne predstavlja samo običan datum na kalendaru, već duboko ukorijenjenu tradiciju i poštovanje prema pomorcima, ribarima i mornarima. Svake godine učenici ove škole zajedno s ravnateljem i nastavnicima odaju počast pomorcima spuštanjem vijenca u more, a ovim se činom ujedno prisjećaju i brojnih drugih značajnih ličnosti.

Blagdan Sv. Nikole također pruža priliku učenicima da posjete Dom za starije i nemoćne Sv. Frane, gdje svojim programima i darivanjem razvesele korisnike Doma. Njihov trud svakako zaslužuje priznanje, a ovakve inicijative škole svjedoče o dubokom poštovanju prema pomorskoj tradiciji i svima koji su je gradili, piše Zadarski list.

Život posvećen moru

“Sveti Nikola je svetac koji je zaštitnik mnogih, a između ostalog i pomoraca, ribara i mornara. Svake godine već tradicionalno spuštamo vijenac u more s donje rive i time se s poštovanjem prisjećamo svih onih koji su svoj život posvetili moru i kojih više nema među nama, ali i ostalih važnih osoba poput osnivača našeg brodara Tankerske plovidbe te osoba koje su nam pomogle da imamo jednu pomorsku školu u našem gradu. Također, s posebnim emocijama se prisjećamo i naših djelatnika koji, nažalost, više nisu s nama, a koji su godinama svoj rad posvetili izobrazbi budućih pomoraca. Uz spuštanje vijenca, naši učenici redovito posjećuju Dom za starije i nemoćne Sv. Frane gdje bar na jedan trenutak uz prigodni program i darivanje uljepšaju taj dan korisnicima Doma. Sretan Dan pomoraca i mornara svim pomorcima, njihovim obiteljima i svima onima koji žive od mora. Želim da vam sv. Nikola bude na pomoć u teškim trenucima života i rada na brodu”, izjavila je Vesna Ivičić, zamjenica ravnatelja i nastavnica Pomorske škole Zadar.

Pomorska škola Zadar ponosno ističe svoje dvije grane obrazovanja – tehničar za brodostrojarstvo i pomorski nautičar. Oba se smjera sastoje od četverogodišnjeg programa, a generacijski se upisuje osamdesetak učenika. Nakon završetka škole, učenici stječu certifikate koji im omogućuju napredovanje do drugog časnika plovidbe u području nautike ili brodostrojarstva, a uz to, škola se ponosi time što je prva u Hrvatskoj uvela ISO standard u svoj sustav, čime je postala prepoznatljiva po visokim standardima obrazovanja.

Priznati certifikati

Antonio Zubčić, nastavnik nautičke grupe predmeta, mentor, bivši učenik ove škole i časnik duge plovidbe, naglašava važnost ove škole te uspješno obrazovanje mladih pomoraca koji tako postanu jedan od najboljih proizvoda Hrvatske.

“Naši su učenici vrlo prepoznati, a certifikatima koje dobiju nakon završetka škole mogu ići čak do drugog časnika nautike ili brodostrojarstva. Hrvatska ima malo manje od trideset tisuća pomoraca, a od toga je petnaest tisuća časnika – po tom smo broju na četvrtom mjestu u Europskoj uniji. Nažalost, u pomorskim zemljama je standard obično nizak, zato dosta naših ljudi plovi jer je to jedini izvor malo većih primanja. Iz tog razloga teško nalazimo nastavnike struke – primanja su čak i deset puta niža od onih koje je moguće ostvariti na moru. Naravno, sretni smo što svake godine uspijemo upisati velik broj učenika, ipak smo jako traženo zanimanje. Želim naglasiti i da smo prva škola u Hrvatskoj koja je uvela ISO standard u svoj sustav, tome je doprinio i pokojni dugogodišnji ravnatelj Svetko Petković”, kazao je Zubčić te dodao da škola kontinuirano sudjeluje u brojnim projektima.

“Trudimo se konstantno educirati učenike, ali i nastavnike. Imamo brojne sadašnje i buduće projekte – Erasmus+, Ronimo za očuvanje morskog okoliša, MCM projekt, Krstarenje – dobre i loše strane, proračun cjevovoda (suradnja s Tehničkom školom), E-medica (suradnja s Medicinskom školom), English in Maritime week, otvoreni razgovori s ravnateljem, financijska pismenost, i tako dalje. Upravo je finalizirana i nabavka opreme i usluga prema STCW konvenciji u iznosu od 61 tisuću eura, koje smo dobili kroz javni poziv od Ministarstva mora, prometa i infrastrukture RH”, istaknuo je Zubčić.

Foto: Luka Jeličić / Zadarski list

Ukorak s vremenom

U skladu s modernim standardima, Pomorska škola neprestano prati tehnološki razvoj te raznom opremom osigurava da učenici budu ukorak s najnovijim tehnologijama i softverima koji ih očekuju u budućnosti, navodi Zadarski list.

“Nastojimo pratiti moderne standarde po svijetu kako bi naši simulatori bili konkurentni na tržištu i kako bi naši pomorci bili upoznati sa softverima s kojima će raditi u budućnosti. Promjene u industriji nije lagano pratiti, ona jako brzo napreduje, kao i sva tehnologija. Ja sam se skinuo s broda prije deset godina, i dandanas se znam samostalno educirati pomoću interneta i iz prve ruke vidim koliko se ta tehnologija mijenja iz dana u dan. Nastojimo pratiti taj razvoj na sve moguće načine, no ponekad ima i financijskih problema, nije lagano dobiti financije istog trenutka u kojem je to potrebno, međutim, trenutno imamo sve potrebne simulatore – nautički simulator, brodostrojarski simulator i simulator za pomorske komunikacije”, objasnio je Zubčić.

Nastavnici, od kojih su neki i sami prošli put od pomoraca do educiranja budućih generacija, nastoje prenijeti svoje bogato iskustvo na učenike. Odnos između profesora i učenika u ovoj školi karakterizira obiteljska atmosfera, a nastavnici su predani razvoju svojih učenika ne samo stručno, već i odgojno.

“Već sam dvadeset godina dio ove škole – i kao učenik i kao nastavnik, i mogu potvrditi da ova škola oduvijek potiče razvoj svih nastavnika, kolege se konstantno educiraju. Nastavnici ove škole koji su i sami bili na brodu i koji su bili časnici, a među njima sam i ja, najviše nastoje prenijeti svoje znanje i iskustvo učenicima kroz naglašavanje najbitnijih stavki iz struke tijekom nastavnog procesa. Životnim iskustvom pridonosimo njihovom znanju i učimo ih kako uopće konkurirati kad završe školu. Dokazalo se da srednjoškolskim obrazovanjem proizvodimo dobar radni kadar, Hrvati su skupi i kvalitetni pomorci na koje je moguće osloniti se dugi niz godina, to je postalo vrlo prepoznatljivo. Pomorac kojeg mi proizvedemo je najbolji hrvatski proizvod, a to govore i same brojke u vidu količine novca koju donesemo i kvalitete časnika koje proizvedemo. Oni su tu kako bi Hrvatsku prezentirali u najboljem mogućem svjetlu, a uz sportaše – pomorci su najveće blago koje trenutno izlazi iz Hrvatske”, kazao je Zubčić opisujući dobru suradnju između učenika i nastavnika.

»Kraljica mora«

“Mi smo mala škola u kojoj vlada obiteljsko ozračje. Često dobivamo poruke od bivših učenika u kojima nas obavijeste kako su uspjeli u nečemu, to nam je svima iznimno drago čuti. Mene osobno ovaj posao jako ispunjava, volim dolaziti u školu i sve bih dao za svoje učenike, čak i u privatnom smislu. Mene i moje kolege najviše vesele maturalne zabave jer nam se tad učenici najviše otvore s obzirom na to da su završili sa školom, pa nam tek tad kažu brojne stvari na temelju kojih mi vidimo da smo zaista ostavili velik utjecaj na njih”, naglasio je Zubčić.

Trenutni izazov ove inovativne škole je produženje stručne prakse na školskom brodu Kraljica mora kako bi se učenici kontinuirano educirali na samom moru.

“Malo smo zakinuti u području stručne prakse. Naime, nažalost, ne možemo uskladiti plovidbenu praksu kako bi je učenici imali kroz sve četiri godine, već imamo svega pet dana po svakoj skupini u trećem razredu. Dakle, praksa se održava tijekom ljeta između trećeg i četvrtog razreda, a ostatak pokušavamo nadoknaditi na simulatorima. Nadamo se da ćemo u budućnosti uspjeti ovo riješiti i nekako organizirati s nadležnim Ministarstvom da ta praksa bude češća kako bi se učenici kontinuirano školovali na moru”, izjavio je Zubčić te na kraju uputio čestitke povodom Sv. Nikole.

“Želim mirno more svim prijateljima, kolegama, bivšim, sadašnjim i budućim učenicima te da ih sv. Nikola čuva i da rade svoj posao onako kako smo ih i naučili – odgovorno, zrelo i strpljivo”, kazao je Zubčić.

U Pomorskoj školi Zadar blagdan Sv. Nikole ne predstavlja samo običan datum na kalendaru, već duboko ukorijenjenu tradiciju i poštovanje prema pomorcima, ribarima i mornarima. Svake godine učenici ove škole zajedno s ravnateljem i nastavnicima odaju počast pomorcima spuštanjem vijenca u more, a ovim se činom ujedno prisjećaju i brojnih drugih značajnih ličnosti.

Blagdan Sv. Nikole također pruža priliku učenicima da posjete Dom za starije i nemoćne Sv. Frane, gdje svojim programima i darivanjem razvesele korisnike Doma. Njihov trud svakako zaslužuje priznanje, a ovakve inicijative škole svjedoče o dubokom poštovanju prema pomorskoj tradiciji i svima koji su je gradili, piše Zadarski list.

Život posvećen moru

“Sveti Nikola je svetac koji je zaštitnik mnogih, a između ostalog i pomoraca, ribara i mornara. Svake godine već tradicionalno spuštamo vijenac u more s donje rive i time se s poštovanjem prisjećamo svih onih koji su svoj život posvetili moru i kojih više nema među nama, ali i ostalih važnih osoba poput osnivača našeg brodara Tankerske plovidbe te osoba koje su nam pomogle da imamo jednu pomorsku školu u našem gradu. Također, s posebnim emocijama se prisjećamo i naših djelatnika koji, nažalost, više nisu s nama, a koji su godinama svoj rad posvetili izobrazbi budućih pomoraca. Uz spuštanje vijenca, naši učenici redovito posjećuju Dom za starije i nemoćne Sv. Frane gdje bar na jedan trenutak uz prigodni program i darivanje uljepšaju taj dan korisnicima Doma. Sretan Dan pomoraca i mornara svim pomorcima, njihovim obiteljima i svima onima koji žive od mora. Želim da vam sv. Nikola bude na pomoć u teškim trenucima života i rada na brodu”, izjavila je Vesna Ivičić, zamjenica ravnatelja i nastavnica Pomorske škole Zadar.

Pomorska škola Zadar ponosno ističe svoje dvije grane obrazovanja – tehničar za brodostrojarstvo i pomorski nautičar. Oba se smjera sastoje od četverogodišnjeg programa, a generacijski se upisuje osamdesetak učenika. Nakon završetka škole, učenici stječu certifikate koji im omogućuju napredovanje do drugog časnika plovidbe u području nautike ili brodostrojarstva, a uz to, škola se ponosi time što je prva u Hrvatskoj uvela ISO standard u svoj sustav, čime je postala prepoznatljiva po visokim standardima obrazovanja.

Priznati certifikati

Antonio Zubčić, nastavnik nautičke grupe predmeta, mentor, bivši učenik ove škole i časnik duge plovidbe, naglašava važnost ove škole te uspješno obrazovanje mladih pomoraca koji tako postanu jedan od najboljih proizvoda Hrvatske.

“Naši su učenici vrlo prepoznati, a certifikatima koje dobiju nakon završetka škole mogu ići čak do drugog časnika nautike ili brodostrojarstva. Hrvatska ima malo manje od trideset tisuća pomoraca, a od toga je petnaest tisuća časnika – po tom smo broju na četvrtom mjestu u Europskoj uniji. Nažalost, u pomorskim zemljama je standard obično nizak, zato dosta naših ljudi plovi jer je to jedini izvor malo većih primanja. Iz tog razloga teško nalazimo nastavnike struke – primanja su čak i deset puta niža od onih koje je moguće ostvariti na moru. Naravno, sretni smo što svake godine uspijemo upisati velik broj učenika, ipak smo jako traženo zanimanje. Želim naglasiti i da smo prva škola u Hrvatskoj koja je uvela ISO standard u svoj sustav, tome je doprinio i pokojni dugogodišnji ravnatelj Svetko Petković”, kazao je Zubčić te dodao da škola kontinuirano sudjeluje u brojnim projektima.

“Trudimo se konstantno educirati učenike, ali i nastavnike. Imamo brojne sadašnje i buduće projekte – Erasmus+, Ronimo za očuvanje morskog okoliša, MCM projekt, Krstarenje – dobre i loše strane, proračun cjevovoda (suradnja s Tehničkom školom), E-medica (suradnja s Medicinskom školom), English in Maritime week, otvoreni razgovori s ravnateljem, financijska pismenost, i tako dalje. Upravo je finalizirana i nabavka opreme i usluga prema STCW konvenciji u iznosu od 61 tisuću eura, koje smo dobili kroz javni poziv od Ministarstva mora, prometa i infrastrukture RH”, istaknuo je Zubčić.

Foto: Luka Jeličić / Zadarski list

Ukorak s vremenom

U skladu s modernim standardima, Pomorska škola neprestano prati tehnološki razvoj te raznom opremom osigurava da učenici budu ukorak s najnovijim tehnologijama i softverima koji ih očekuju u budućnosti, navodi Zadarski list.

“Nastojimo pratiti moderne standarde po svijetu kako bi naši simulatori bili konkurentni na tržištu i kako bi naši pomorci bili upoznati sa softverima s kojima će raditi u budućnosti. Promjene u industriji nije lagano pratiti, ona jako brzo napreduje, kao i sva tehnologija. Ja sam se skinuo s broda prije deset godina, i dandanas se znam samostalno educirati pomoću interneta i iz prve ruke vidim koliko se ta tehnologija mijenja iz dana u dan. Nastojimo pratiti taj razvoj na sve moguće načine, no ponekad ima i financijskih problema, nije lagano dobiti financije istog trenutka u kojem je to potrebno, međutim, trenutno imamo sve potrebne simulatore – nautički simulator, brodostrojarski simulator i simulator za pomorske komunikacije”, objasnio je Zubčić.

Nastavnici, od kojih su neki i sami prošli put od pomoraca do educiranja budućih generacija, nastoje prenijeti svoje bogato iskustvo na učenike. Odnos između profesora i učenika u ovoj školi karakterizira obiteljska atmosfera, a nastavnici su predani razvoju svojih učenika ne samo stručno, već i odgojno.

“Već sam dvadeset godina dio ove škole – i kao učenik i kao nastavnik, i mogu potvrditi da ova škola oduvijek potiče razvoj svih nastavnika, kolege se konstantno educiraju. Nastavnici ove škole koji su i sami bili na brodu i koji su bili časnici, a među njima sam i ja, najviše nastoje prenijeti svoje znanje i iskustvo učenicima kroz naglašavanje najbitnijih stavki iz struke tijekom nastavnog procesa. Životnim iskustvom pridonosimo njihovom znanju i učimo ih kako uopće konkurirati kad završe školu. Dokazalo se da srednjoškolskim obrazovanjem proizvodimo dobar radni kadar, Hrvati su skupi i kvalitetni pomorci na koje je moguće osloniti se dugi niz godina, to je postalo vrlo prepoznatljivo. Pomorac kojeg mi proizvedemo je najbolji hrvatski proizvod, a to govore i same brojke u vidu količine novca koju donesemo i kvalitete časnika koje proizvedemo. Oni su tu kako bi Hrvatsku prezentirali u najboljem mogućem svjetlu, a uz sportaše – pomorci su najveće blago koje trenutno izlazi iz Hrvatske”, kazao je Zubčić opisujući dobru suradnju između učenika i nastavnika.

»Kraljica mora«

“Mi smo mala škola u kojoj vlada obiteljsko ozračje. Često dobivamo poruke od bivših učenika u kojima nas obavijeste kako su uspjeli u nečemu, to nam je svima iznimno drago čuti. Mene osobno ovaj posao jako ispunjava, volim dolaziti u školu i sve bih dao za svoje učenike, čak i u privatnom smislu. Mene i moje kolege najviše vesele maturalne zabave jer nam se tad učenici najviše otvore s obzirom na to da su završili sa školom, pa nam tek tad kažu brojne stvari na temelju kojih mi vidimo da smo zaista ostavili velik utjecaj na njih”, naglasio je Zubčić.

Trenutni izazov ove inovativne škole je produženje stručne prakse na školskom brodu Kraljica mora kako bi se učenici kontinuirano educirali na samom moru.

“Malo smo zakinuti u području stručne prakse. Naime, nažalost, ne možemo uskladiti plovidbenu praksu kako bi je učenici imali kroz sve četiri godine, već imamo svega pet dana po svakoj skupini u trećem razredu. Dakle, praksa se održava tijekom ljeta između trećeg i četvrtog razreda, a ostatak pokušavamo nadoknaditi na simulatorima. Nadamo se da ćemo u budućnosti uspjeti ovo riješiti i nekako organizirati s nadležnim Ministarstvom da ta praksa bude češća kako bi se učenici kontinuirano školovali na moru”, izjavio je Zubčić te na kraju uputio čestitke povodom Sv. Nikole.

“Želim mirno more svim prijateljima, kolegama, bivšim, sadašnjim i budućim učenicima te da ih sv. Nikola čuva i da rade svoj posao onako kako smo ih i naučili – odgovorno, zrelo i strpljivo”, kazao je Zubčić.

Intervju

Kolumna

Lifestyle

Foto / video