O nama Marketing   |   Kontakt   |   English

Pomorska škola Bakar proslavila 174. obljetnicu postojanja

Polaganjem vijenca u more sa školskog broda Vila Velebita 2 u spomen na poginule i nestale pomorce i brodarice te svetom misom, nogometnom utakmicom ekipa učenika i prigodnim programom učenika Pomorska škola Bakar obilježila je 8. prosinca Dan škole i 174 godine postojanja, piše Novi list.

Navodeći kako se radi o školi koja je uvijek iznalazila načine za opremanjem potrebnim nastavnim pomagalima prateći razvoj i trendove u pomorstvu ravnatelj, Igor Kegalj, istaknuo je da škola vlastitim sredstvima nastoji unaprijediti nastavni proces.

“Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture oprema nas u skladu sa zahtjevima međunarodnih konvencija, pravilnika i zakona te škola dobiva vrijednu opremu, simulatore i brodostrojarske i nautičke i drugu opremu za strukovne predmete. Upravo smo dobili 60 tisuća eura za simulatore.

U podizanju školskih standarda prati nas i osnivač, Primorsko-goranska županija, koja izdvaja značajna sredstva za financiranje projekata održavanja, popravaka, sanacije i opremanje naše infrastrukture, zgrada škole i učeničkog doma, a s Gradom Bakrom koji nas također podupire i podržava razvijamo suradnju na različitim aktivnostima.

Od ove smo se godine usmjerili prema Europi i europskim projektima kojima želimo nastaviti s ostvarivanjem vizije i misije škole, povećati vidljivost škole, promovirati vrijednosti koje su nam važne poput zaštite okoliša, održivog djelovanja, obrazovanja za život i građanskih vrijednosti”, kazao je ravnatelj.

Foto: Pomorska škola Bakar

Ujedno je dodao da je Pomorska škola među prvima u Hrvatskoj uvela nastavni predmet Škola i zajednica (ŠiZ), kao i da se provodi više školskih projekata, kao što je Međunarodna veslačka regata, Plavi dan, Dani pomorstva, Festival znanosti. Riječ je o školi koja ima i status Eko škole te uspostavljen sustav upravljanja kvalitetom s dvojnom certifikacijom – Bureau Veritasa (BV) i Hrvatskog registra brodova, navodi Novi list.

“Zbog visokih standarda implementiranih u kurikul međunarodne konvencije IMO, STCW i sustava kvalitete ISO svjedodžbe naših učenika priznate su u svim zemljama svijeta.

Naši su pomorci, bivši učenici škole, svjetski priznati pomorski kadar i ploveći na mnogim pomorskim kompanijama jedan su od najboljih izvoznih “proizvoda” Hrvatske”, istaknuo je Kegalj.

Rješenjem Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu za stare knjige škole utvrđeno je svojstvo kulturnog dobra, a riječ je više o 200 knjiga koje će biti digitalizirane i dostupne javnosti.

Iduće godine planiraju se radovi konzervatorsko-restauratorskih radova preventivne konzervacije na cjelokupnoj zbirci, a škola je uključena i u Erasmus+ projekt EUsolis – Solidarna Europa za uključivo društvo.

Polaganjem vijenca u more sa školskog broda Vila Velebita 2 u spomen na poginule i nestale pomorce i brodarice te svetom misom, nogometnom utakmicom ekipa učenika i prigodnim programom učenika Pomorska škola Bakar obilježila je 8. prosinca Dan škole i 174 godine postojanja, piše Novi list.

Navodeći kako se radi o školi koja je uvijek iznalazila načine za opremanjem potrebnim nastavnim pomagalima prateći razvoj i trendove u pomorstvu ravnatelj, Igor Kegalj, istaknuo je da škola vlastitim sredstvima nastoji unaprijediti nastavni proces.

“Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture oprema nas u skladu sa zahtjevima međunarodnih konvencija, pravilnika i zakona te škola dobiva vrijednu opremu, simulatore i brodostrojarske i nautičke i drugu opremu za strukovne predmete. Upravo smo dobili 60 tisuća eura za simulatore.

U podizanju školskih standarda prati nas i osnivač, Primorsko-goranska županija, koja izdvaja značajna sredstva za financiranje projekata održavanja, popravaka, sanacije i opremanje naše infrastrukture, zgrada škole i učeničkog doma, a s Gradom Bakrom koji nas također podupire i podržava razvijamo suradnju na različitim aktivnostima.

Od ove smo se godine usmjerili prema Europi i europskim projektima kojima želimo nastaviti s ostvarivanjem vizije i misije škole, povećati vidljivost škole, promovirati vrijednosti koje su nam važne poput zaštite okoliša, održivog djelovanja, obrazovanja za život i građanskih vrijednosti”, kazao je ravnatelj.

Foto: Pomorska škola Bakar

Ujedno je dodao da je Pomorska škola među prvima u Hrvatskoj uvela nastavni predmet Škola i zajednica (ŠiZ), kao i da se provodi više školskih projekata, kao što je Međunarodna veslačka regata, Plavi dan, Dani pomorstva, Festival znanosti. Riječ je o školi koja ima i status Eko škole te uspostavljen sustav upravljanja kvalitetom s dvojnom certifikacijom – Bureau Veritasa (BV) i Hrvatskog registra brodova, navodi Novi list.

“Zbog visokih standarda implementiranih u kurikul međunarodne konvencije IMO, STCW i sustava kvalitete ISO svjedodžbe naših učenika priznate su u svim zemljama svijeta.

Naši su pomorci, bivši učenici škole, svjetski priznati pomorski kadar i ploveći na mnogim pomorskim kompanijama jedan su od najboljih izvoznih “proizvoda” Hrvatske”, istaknuo je Kegalj.

Rješenjem Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu za stare knjige škole utvrđeno je svojstvo kulturnog dobra, a riječ je više o 200 knjiga koje će biti digitalizirane i dostupne javnosti.

Iduće godine planiraju se radovi konzervatorsko-restauratorskih radova preventivne konzervacije na cjelokupnoj zbirci, a škola je uključena i u Erasmus+ projekt EUsolis – Solidarna Europa za uključivo društvo.

Intervju

Kolumna

Lifestyle

Foto / video