O nama Marketing   |   Kontakt   |   English

Bakar: Praksa učenika Pomorske škole na remorkerima Jadranskog pomorskog servisa

Katkad naoko bezizlazna situacija može imati sretan završetak. To su doživjeli u Pomorskoj školi iz Bakra, čiji brodovi Kraljica mora i Vila Velebita više nisu sigurni za obavljanje plovidbene prakse, bez koje učenici ne mogu maturirati. Spasio ih je Jadranski pomorski servis sa svoja dva remorkera. Mnogi su njegovi zaposlenici pomorsko znanje stjecali upravo u bakarskoj školi, piše HRT Magazin.

Igor Kegalj, ravnatelj Pomorske škole Bakar je naglasio kako je upravo plovidbena praksa ta kojom učenici ostvaruju sve one zahtjeve prema STCW konvenciji da mogu pristupiti završetku svoga obrazovanja polaganjem mature.

“Pomorska škola u Bakru do sada je praksu provodila na dva broda. Na Kraljici mora i na Vili Velebita, no to više nije moguće. Uz dobru volju direktora Jadranskog pomorskog servisa i posade brodova, uspjeli smo napraviti dogovor kojim smo riješili problem kako bi naši učenici mogli odraditi plovidbenu praksu i to jednu od najboljih do sada. Kvalitetnu i poučnu”, istaknuo je.

Nenad Mejić, zapovjednik tegljača Champion rekao je kako su učenici dobri i puni entuzijazma, spremni za učenje i željni znanja, piše HRT Magazin.

“Ovdje su da spoje teoretski dio koji su učili u školi s praktičnim dijelom jer praksa bez teorije, kao i teorija bez prakse nema efekta”, dodao je.

“Prvo je bila ideja da uskočimo s jednim tegljačem i pomognemo ispuniti program, ali onda smo shvatili da s dva tegljača to može biti puno bolje”, objašnjava direktor Jadranskog pomorskog servisa Nedeljko Kapetanović.

I je! Budući pomorci mogu iskušati sve – od manevriranja uz velike brodove, preko navigacije do komunikacije između brodova. Podjednako je posla i za nautičare i one u “makini”. 

Rođenjem Slavonac, životom Zagrepčanin, a srcem i dušom uz more, Adriano Bekić, jedan je od šezdesetak maturanata bakarske Pomorske škole koji će zahvaljujući Jadranskom pomorskom servisu uspjeti završiti srednju školu.

“Ovo je jako zanimljiv način učenja, puno sam naučio, puno više nego u učionici”, kaže maturant Pomorske škole Bakar Adrian Bekić.

“Definitivno zanimljivo, malo je zagušljivo, vruće, ali bogme zanimljivo. Nisam očekivao da će tako biti, nadmašilo je naša očekivanja”, oduševljen je maturant Pomorske škole Bakar Ivan Francetić.

Pamtit će itekako budući pomorci Champion i Geu, brodove kojima su prvi put “tukli more”. Jer prvi se manevri pamte poput prvih koraka. 

Katkad naoko bezizlazna situacija može imati sretan završetak. To su doživjeli u Pomorskoj školi iz Bakra, čiji brodovi Kraljica mora i Vila Velebita više nisu sigurni za obavljanje plovidbene prakse, bez koje učenici ne mogu maturirati. Spasio ih je Jadranski pomorski servis sa svoja dva remorkera. Mnogi su njegovi zaposlenici pomorsko znanje stjecali upravo u bakarskoj školi, piše HRT Magazin.

Igor Kegalj, ravnatelj Pomorske škole Bakar je naglasio kako je upravo plovidbena praksa ta kojom učenici ostvaruju sve one zahtjeve prema STCW konvenciji da mogu pristupiti završetku svoga obrazovanja polaganjem mature.

“Pomorska škola u Bakru do sada je praksu provodila na dva broda. Na Kraljici mora i na Vili Velebita, no to više nije moguće. Uz dobru volju direktora Jadranskog pomorskog servisa i posade brodova, uspjeli smo napraviti dogovor kojim smo riješili problem kako bi naši učenici mogli odraditi plovidbenu praksu i to jednu od najboljih do sada. Kvalitetnu i poučnu”, istaknuo je.

Nenad Mejić, zapovjednik tegljača Champion rekao je kako su učenici dobri i puni entuzijazma, spremni za učenje i željni znanja, piše HRT Magazin.

“Ovdje su da spoje teoretski dio koji su učili u školi s praktičnim dijelom jer praksa bez teorije, kao i teorija bez prakse nema efekta”, dodao je.

“Prvo je bila ideja da uskočimo s jednim tegljačem i pomognemo ispuniti program, ali onda smo shvatili da s dva tegljača to može biti puno bolje”, objašnjava direktor Jadranskog pomorskog servisa Nedeljko Kapetanović.

I je! Budući pomorci mogu iskušati sve – od manevriranja uz velike brodove, preko navigacije do komunikacije između brodova. Podjednako je posla i za nautičare i one u “makini”. 

Rođenjem Slavonac, životom Zagrepčanin, a srcem i dušom uz more, Adriano Bekić, jedan je od šezdesetak maturanata bakarske Pomorske škole koji će zahvaljujući Jadranskom pomorskom servisu uspjeti završiti srednju školu.

“Ovo je jako zanimljiv način učenja, puno sam naučio, puno više nego u učionici”, kaže maturant Pomorske škole Bakar Adrian Bekić.

“Definitivno zanimljivo, malo je zagušljivo, vruće, ali bogme zanimljivo. Nisam očekivao da će tako biti, nadmašilo je naša očekivanja”, oduševljen je maturant Pomorske škole Bakar Ivan Francetić.

Pamtit će itekako budući pomorci Champion i Geu, brodove kojima su prvi put “tukli more”. Jer prvi se manevri pamte poput prvih koraka. 

Intervju

Kolumna

Lifestyle

Foto / video