Luciano Beg, 54-godišnji istarski brodograditelj i osnivač tvrtke Marservis iz Kaštelira, postao je zvijezda nautičke industrije zahvaljujući svojim inovativnim i ekološkim projektima. Ovaj predani brodograditelj nedavno je osvojio prestižnu nagradu na najvećem svjetskom sajmu nautičke opreme i brodogradnje Metstrade u Amsterdamu. Njegov projekt ECOcube ponton, namijenjen prikupljanju krutog i tekućeg otpada s plovila, osvojio je nagradu DAME u kategoriji ‘Environmental Design’, čime je Marservis postao prva hrvatska tvrtka koja je dobila ovu prestižnu nagradu, piše Istra24.
Jedan od najnovijih projekata Marservisa je izgradnja eko katamarana za švicarskog naručitelja, strastvenog ekologa koji planira oploviti svijet. Ovaj katamaran će biti pogonjen isključivo baterijama i solarnim panelima, a izgrađen je od prirodnih materijala poput pletiva lana, što ga čini pravim ekološkim čudom. “Čovjek želi njime oploviti svijet. Dakle, električni katamaran, a pogon su mu samo baterije i solarni paneli. Ja ga silim da stavimo generator, a on ne želi dizel generator već generator na vodik, iako će u cijelom svijetu naći vodik na dvije-tri lokacije. Njemu cijena nije presudna,” objašnjava Beg.
Osim toga, Marservis je nedavno isporučio katamaran s kapacitetom 100 putnika, također s elektropogonom i solarnim panelima, rovinjskoj firmi koja ga koristi za turističke ture u rovinjskoj luci. Ovi projekti potvrđuju Begovu viziju i predanost ekološkim rješenjima u brodogradnji, čime se izdvajaju na globalnom tržištu. O ovoj temi smo već pisali, više pročitajte ovdje.
Nagrađeni ECOcube ponton predstavlja revolucionarno rješenje za prikupljanje otpada s plovila. Ponton može primiti deset tona krutog otpada i osam kubika crnih voda, a sve je nadzirano putem softvera i kamera. “Razvili smo prototip. Toga nema ni u Hrvatskoj, ni u svijetu. ECOcube ponton može primiti deset tona krutog otpada, osam kubika crnih voda, uz nadziranje putem softvera i kamera,” ponosno ističe Beg.
Luciano Beg vjeruje da će njegovi proizvodi naći svoje mjesto na međunarodnom tržištu, jer u Hrvatskoj još uvijek nedostaje ekološka svijest potrebna za uspjeh ovakvih projekata. Nakon dobivanja nagrade u Amsterdamu, Beg i njegov tim nisu uspjeli vidjeti cijeli sajam zbog ogromnog interesa posjetitelja, najviše poslovnih ljudi iz Norveške, Grčke, Španjolske i Portugala.
Marservis se ističe personaliziranim pristupom u brodogradnji, prilagođavajući plovila specifičnim željama kupaca. “Kupac mi može naručiti da mu kabina bude malo lijevo ili desno i ja mu to uradim, dok poznata brodogradilišta kao primjerice Jeanneau ne može promijeniti ni boju crte na boku brodice,” objašnjava Beg.
Njegova tvrtka trenutno završava i četvrti ribarski brod za crnogorske ribare te nastavlja s izgradnjom katamarana za švicarskog naručitelja. Sve ovo dokazuje da je Luciano Beg pravi pionir u području ekološke brodogradnje, ne samo u Hrvatskoj, već i na globalnoj razini.
Uz podršku svoje supruge Sandre koja se brine za financije, Luciano Beg uspješno vodi Marservis prema budućnosti, postavljajući nove standarde u brodogradnji i ekološkim inovacijama. Njegovi projekti, poput eko katamarana i ECOcube pontona, predstavljaju svjetionik održivosti i ekološke svijesti u nautičkoj industriji.