Naftna industrija pomiče granice offshore istraživanja s planovima za bušenje rekordno duboke bušotine u Kolumbiji unutar nekoliko sljedećih mjeseci, piše gCaptain.
Occidental Petroleum Corp. i Ecopetrol SA pripremaju se za istraživanje dubina karipskih mora Kolumbije u potrazi za prirodnim plinom i naftom. Plan je započeti bušiti bušotinu Komodo-1 prije kraja godine u morima dubokim oko 3.900 metara, što bi premašilo trenutnog rekordera po dubini u Angoli.
Kako globalna energetska tranzicija dobiva na zamahu, naftaši se okreću dubokomorskim projektima kako bi nadoknadili usporavanje rasta proizvodnje iz sjevernoameričkih škriljevaca. SLB, vodeći svjetski pružatelj usluga u naftnim poljima, predviđa ulaganja veća od 100 milijardi dolara u offshore projekte tijekom 2024. i 2025. godine.
Offshore bušači koriste dvije ključne mjere za bušotine: dubinu vode i stvarnu vertikalnu dubinu (TVD). Dubina vode mjeri udaljenost između platforme i morskog dna gdje bušenje započinje, dok TVD mjeri udaljenost između platforme i dna bušotine duboko unutar Zemlje.
Napori za obaranje rekorda dubine vode s bušotinom Komodo-1 omogućeni su poboljšanom tehnologijom morskih seizmičkih istraživanja koja omogućuje istraživanje na većim dubinama, rekla je Elsa Jaimes, šefica offshore sektora Ecopetrola.
Kolumbija istražuje svoj veliki offshore potencijal jer neke onshore rezerve počinju opadati. Dubokomorske bušotine će do kraja desetljeća osigurati četvrtinu globalne proizvodnje nafte, u usporedbi s oko 20% danas, prema SLB-u.